Dovolená na ostrově Mykonos

Stručně o Mykonu

Malý ostrůvek Mykonos, který je geograficky součástí souostroví Kyklady a leží přesně uprostřed Egejského moře, na půli cesty mezi řeckou a tureckou pevninou, vyniká především krásnou přírodou. S temně modrými vodami v okolí ostrova ostře kontrastují vesničky s jasně bílými domy a četné písečné pláže podél pobřeží.

mykonos-pobrezi

Mykonos si získá srdce svých návštěvníků hned při příletu. Modře natřená zábradlí a okenice doslova září vedle rozkvetlých, růžovo – červených pelargonií, bílých fasád a malebných křivolakých uliček. Při pohledu na ostrovní horizont se zákonitě vtírá myšlenka, že zdejší kostely s krásnými červenými a modrými kupolemi byly kdysi postaveny jen proto, aby spolu s mořem a krajinou ostrov ozdobily. Barevnou nádheru pak ještě každý večer umocňuje zapadající slunce.

Co na Mykonu

Rej barev však neustává ani v noci, kdy do temnoty září stovky světel a neonů mnoha barů a klubů v hlavním městě Mykonos. Říká se, že zábavní podniky na Mykonosu údajně nabízejí vůbec nejlepší zábavu v celém Egejském moři. Živý městský přístav se čtvrtěmi Kastro a zdejšími malými Benátkami přímo vybízejí k procházkám, nakupování, ochutnávání dobrého jídla v některé ze zdejších taveren a dalším druhům zábavy, které k času dovolených neodmyslitelně patří.

mykonos-plaz

Vnitrozemí je naopak oázou klidu a ticha. Uprostřed zvlněné krajiny s úrodnými terasami mohou turisté slyšet maximálně radostné mečení divokých koz a cvrkot tisíců cikád.

Není bez zajímavosti, že sousední ostrov Délos byl v antice kulturním, politickým a náboženským centrem celé oblasti. Mnoho památek (například slavná lví terasa nebo jedinečné mozaikové podlahy) svědčí o důležitosti tohoto místa, který byl mimochodem považován za rodiště boha Apolóna.

Moře na ostrově Mykonos

Díky nádherným plážím na Mykonosu patří k nejčastějším volnočasovým aktivitám nejrůznější vodní sporty. Mezi nejoblíbenější se bezesporu řadí windsurfing a další druhy plachtění, neboť zdejší stálý vítr Meltemi zajišťuje ideální podmínky pro tyto druhy sportu. K nejvyhledávanějším oblastem příznivci plachtění náleží Ftelia v zátoce Panormou na severu ostrova a Kalafati Beach na jižním pobřeží. Začátečníci zde mohou absolvovat kurzy windsurfingu a kdokoliv si tu může půjčit patřičné vybavení.

mykonos-pristav

Půjčovny šlapadel a kanoí patří k běžnému vybavení většiny zdejších písečných pláží. Na Elia Beach a v letovisku Agios Stefanos si mohou fyzicky zdatní turisté dokonce vyzkoušet jízdu na vodních lyžích.

Potápěče jistě potěší fakt, že Mykonos je jedním z mála ostrovů v Kykladském souostroví, kde je povoleno potápění s dýchacím přístrojem. Je sice omezeno na vzdálenost do 500 metrů od pobřeží a není možné se potápět mezi mysy Agios Georgios a Alogomandra, ale i tak nabízí příznivcům pobytů pod vodou široké pole působnosti. Šnorchlování je samozřejmě dovoleno všude.

mykonos-domy

Krátké procházky a či delší pěší výlety umožní návštěvníkům ostrova z blízka poznat ostrovní přírodu, zdejší kulturu a obdivuhodný svět rostlin a zvířat. Nejvyšší hora ostrova měří pouhých 370 metrů a její svahy nejsou nikterak příkré a proto si na Mykonosu přijdou na své i ne příliš zdatní a trénovaní turisté. Cyklistika je na ostrově také čím dál tím oblíbenější a není se co divit, že jsou na Mykonosu otevírány stále nové půjčovny kol. S dobrým silničním nebo horským kolem je možné podívat se i na odlehlá místa na ostrově a poznat jeho kouty, které zůstávají většině návštěvníků za normálních okolností skryty.