Dovolená na ostrově Mykonos

Mezi Řeckem a Tureckem

Na řecké poměry spíše menší ostrov Mykonos, jenž je geograficky součástí souostroví Kyklady, leží zhruba uprostřed Egejského moře. Je k nalezení na půli cesty mezi řeckou a tureckou pevninou na úrovni ostrova Samos. Mykonos mezi egejskými ostrovy vyniká především krásnou přírodou. S temně modrými vodami v okolí ostrova Mykonos ostře kontrastují vesničky s jasně bílými domy. Četné písečné pláže podél pobřeží pak zvou ke koupání a dovádění v příjemně prohřátých vodách Egejského moře.

mykonos-pobrezi

Spousta barev

Mykonos si získá srdce svých návštěvníků hned při příletu. Modře natřená zábradlí a okenice doslova září vedle rozkvetlých, růžovo – červených pelargonií. Do toho všeho se mísí záře bílých domovních fasád a malebných křivolakých uliček. Při pohledu na ostrovní horizont se zákonitě vtírá myšlenka, že náhodou nebyly zdejší kostely s krásnými červenými a modrými kupolemi kdysi postaveny jen proto, aby spolu s mořem a krajinou Mykonos ozdobily. Barevnou nádheru pak ještě každý večer umocňuje zapadající slunce.

Co ostrov nabízí?

Rej barev však na Mykonu neustává ani v noci. To do temnoty září stovky světel a neonů z mnoha barů a nočních klubů v hlavním městě Mykonos. Říká se, že zábavní podniky na Mykonu údajně nabízejí vůbec nejlepší zábavu v celém Egejském moři. Živý městský přístav se čtvrtěmi Kastro a zdejšími malými Benátkami přímo vybízejí k procházkám, nakupování, ochutnávání dobrého jídla v některé ze zdejších taveren. Hlavní město ostrova je jako stvořené i k dalším druhům zábavy, které k času dovolených nejen v Řecku neodmyslitelně patří.

mykonos-plaz

Vnitrozemí

Vnitrozemí ostrova Mykonos je naopak oázou klidu a ticha. Uprostřed zvlněné krajiny s úrodnými terasami mohou turisté slyšet maximálně radostné mečení divokých koz a cvrkot tisíců cikád. Právě ve vnitrozemí Mykonu je dobře cítit kontrast mezi pulzujícím pobřežím a poklidnou krajinou, ležící dále do moře.

Délos

Není bez zajímavosti, že sousední ostrov Délos byl v antice kulturním, politickým a náboženským centrem celé oblasti. Mnoho památek, jako například slavná lví terasa nebo jedinečné mozaikové podlahy, svědčí o dávné důležitosti tohoto místa. A Délos, ležící jen asi 3 kilometry od jihozápadního pobřeží Mykonu, byl ve starověku mimochodem považován za rodiště boha Apolóna.

Moře a koupání

Díky nádherným plážím patří k nejčastěji provozovaným volnočasovým aktivitám na ostrově Mykonos nejrůznější vodní sporty. K těm vůbec nejoblíbenějším se bezesporu řadí windsurfing a další druhy plachtění. Zdejší stálý vítr, kterému místní říkají Meltemi, zajišťuje ideální podmínky pro tyto druhy sportu. K nejvyhledávanějším oblastem mezi příznivci plachtění náleží pláž Ftelia v zátoce Panormou na severu ostrova a Kalafati Beach na jižním pobřeží. Začátečníci zde mohou absolvovat kurzy windsurfingu a seznámit se s tímto moderním sportem. A každý, kdo by měl zájem se projet na surfu, si tu může půjčit patřičné vybavení.

mykonos-pristav

Další aktivity

Půjčovny šlapadel a kanoí patří k běžnému vybavení většiny písečných pláží na ostrově Mykonos. Na Elia Beach a v letovisku Agios Stefanos si mohou fyzicky zdatní turisté dokonce vyzkoušet jízdu na vodních lyžích, tažených motorovým člunem.

Potápění

Potápěče jistě potěší fakt, že Mykonos je jedním z mála ostrovů v Kykladském souostroví, kde je povoleno potápění s dýchacím přístrojem. Je sice omezeno na vzdálenost do 500 metrů od pobřeží a není možné se potápět mezi mysy Agios Georgios a Alogomandra, ale i tak nabízí příznivcům pobytů pod vodou široké pole působnosti. Šnorchlování je samozřejmě dovoleno všude.

mykonos-domy

Poznávání ostrova

Krátké procházky či delší pěší výlety umožní návštěvníkům ostrova Mykonos z blízka poznat nejen ostrovní přírodu a zdejší kulturu, ale i obdivuhodný svět rostlin a zvířat ve vnitrozemí. Nejvyšší hora ostrova měří pouhých 370 metrů. Její svahy nejsou nikterak příkré a proto si na Mykonu během procházek ve vnitrozemí přijdou na své i ne příliš zdatní a trénovaní turisté.

Cyklistika

Cyklistika je na ostrově Mykonos také čím dál tím oblíbenější. A tak se není vůbec co divit, že jsou na Mykonu otevírány stále nové půjčovny kol. S dobrým silničním nebo horským kolem je možné se podívat i na odlehlejší místa na ostrově. Kolo umožňuje návštěvníkům ostrova poznat i kouty, které zůstávají většině turistů za normálních okolností skryty.