Dovolená na Santorini (Theře)

Obecně o Santorini (Theře)

Romantický řecký ostrov Santorini, na němž strávit dovolenou je snem mnoha turistů z celé Evropy i zámoří, leží přímo v srdci Egejského moře. Ostrov je současně nejjižnějším ostrovem celého Kykladského souostroví. Málokdo ale ví, že oficiální název ostrova je Thera. Thera znamená v překladu divoký. Mnohem častěji je však ostrov nazýván Santorini, jak mu říkají Italové. A pod tímto názvem jej zná i většina současných turistů. Mimochodem pod názvem Thera (nebo spíše Thira) se někdy skrývá i hlavní město celého ostrova. Santorini je jedním z několika řeckých ostrovů, které se mohou pyšnit (mimo jiné) svým vlastním letištěm. Ovšem daleko lepší je na Theru připlout na lodi a mít tak možnost vychutnat si jeho působivou krásu. A to včetně unikátní siluety kráteru.

santorini

Sopečný původ

Thera vznikla díky silné vulkanické činnosti. A tento fakt se značně podepsal na její současné podobě a také povrchu. Spolu s okolními ostrovy Nea Kameni, Palea Kameni, Thirasía a Aspronisi tvoří jakýsi kruh. Ten je pozůstatkem vrcholu velkého sopečného kráteru. Vulkán zatopila po výbuchu sopky mořská voda někdy kolem roku 1.500 před Kristem. Dle posledních výzkumů byla exploze Thery jedním z nejsilnějších sopečných výbuchů v celé historii lidstva. Ani erupce známé sopky Krakatoa nedosahovala takové intenzity jako výbuch, který dal vzniknout ostrovu Santorini. V současnosti je tak Thera součástí obřího zatopeného megakráteru. A rozhodně největší počet turistů sem směřuje na dovolenou právě proto, aby do tohoto monstrózního přírodního útvaru mohli na vlastní oči alespoň na nějaký čas nakouknout.

Proč na dovolenou na Theru?

Santorini láká k prožití letní dovolené na břehu křišťálově čistého moře svou ojedinělou krásu. A to nejen návštěvníky ze starého kontinentu, ale dokonce z celého světa. Již při příjezdu lodí každého z turistů upoutá nejen samotný ostrov, ale i jeho okolí. Pohled na mohutný kráter a pozůstatky po sopečné činnosti v podobě šedočerné lávy podél břehů je neopakovatelný a nezaměnitelný. Již z dálky je jasně vidět bílá pemza a červenohnědý nerost tufu. Tyto sopečné nerosty pokrývají takřka celý povrch Thery. Reliéf ostrova je z pochopitelných důvodů především kamenitý a také celkem hornatý. Nejvyšší vrchol ostrova nese název Profitis Elias. Hora je vysoká 567 metrů a je z ní překrásný výhled nejen na celé Santorini, ale i další blízké ostrovy. Hned za Profitis Elias leží vrcholek Mavro Vuno s výškou 311 metrů nad okolní mořskou hladinou.

santorini-panorama

Místní doprava

Co se týče dopravy po samotném ostrově, ta na Santorini funguje velmi dobře. Kdo chce poznat celý ostrov a ne pouze bezprostřední okolí svého hotelu, určitě přivítá skutečnost, že kolem celého ostrova jezdí pravidelně autobus. Ten však nezajíždí do těch nejmenších vesniček. Místní hromadnou dopravou také není možné se dostat na malé, ne tak často navštěvované a turisticky využívané pláže. Proto pokud se některý z turistů chystá o dovolené poznat celý ostrov, je určitě lepší pronajmout si auto, malý motocykl nebo čtyřkolku. Půjčoven se naštěstí na Santorini nalézá hned několik.

Saldká voda

Na celém Santorini jsou díky vyvřelinám a tudíž půdě bohaté na živiny velmi vhodné podmínky pro zemědělství. Daří se zde kupříkladu vinné révě. A to i vzhledem ke skutečnosti, že Thera je velmi suchá. Na ostrově se totiž nenachází žádná spodní voda. Tím pádem tu chybí i zdroj pitné vody. Sladkou vodu je na Santorini nutné dovážet tankery. Od turistů na dovolené na ostrově se očekává, že jsou s tímto faktem seznámeni. A během pobytu ve zdejších ubytovacích zařízení budou s vodou šetřit stejně tak jako to dělají i místní obyvatelé.

Gastronomie

Na labužníky, kteří se rozhodli strávit svou letní dovolenou právě na Theře, tady čekají opravdu znamenité pokrmy. Ty připravují zkušení šéfkuchaři v místních tavernách a restauracích. Každý z návštěvníků ostrova Santorini by měl alespoň jednou ochutnat zdejší jedinečná vína. Vinná réva se tu pěstují více než tři tisíce let. Víno z ní vyráběné má ojedinělou chuť, ovlivněnou místním mikroklimatem. V blízkosti střediska Kamari je k vidění i stálá expozice Muzea vína, neboť vinařství má na ostrově dlouhou historii.

Slunečné počasí

V hlavní sezoně jsou na ostrově velmi příjemné podmínky ke strávení letní dovolené u moře. Pobyt na Santorini vnímá většina jeho návštěvníků jako velice pohodový a málokdo odjíždí nespokojen. Teplota vzduchu a moře se drží od dubna do října již na příjemných hodnotách a slunce na bezmračné obloze vybízí ke koupání a lenošení. Během letních měsíců tu spadne jen skutečně minimum srážek. Turisté se tak nemusejí obávat, že by jim snad měla dovolená na Santorini propršet.

santorini-vecer

Koupání

Tak, jako víceméně celý povrch ostrova, jsou i pláže na Santorini zbarveny dávnou sopečnou činností do různých odstínů. Nachází se tady pláže nejen s pískem bílým, ale třeba i červeným. A syté barvy plážových povrchů tu sahají třeba až po nejrůznější odstíny černé. Podle barvy jsou pláže na Santorini i velmi často pojmenované. A tak je tady možné během dovolené natrefit například na pláže White Beach nebo Red Beach.

Pláže

Mezi nejoblíbenější pláže na Theře rozhodně patří pláž Monolithos. Její povrch je tvořen šedým pískem a je k nalezení na východním pobřeží ostrova nedaleko zdejšího letiště. Na jihovýchodě ostrova je k nalezení pláž Perissa, která je charakteristická svými černými oblázky. K populárním plážím na ostrově patří i třeba Kolombo, Agios Georgios a Kalamari s tmavým pískem. V hlavní sezoně jsou ale poměrně frekventované a množství koupajících se turistů tady občas dosahuje kapacitních limitů pláží. Hodně návštěvníků totiž připlouvá na Santorini na jednodenní výlety z okolních ostrovů. A právě tito turisté často zaplní ty nejkrásnější pláže.

santorini-krater

Výlety po okolí

Santorini se pyšní bohatou nabídkou nejrůznějších výletů. Nejčastěji se navštěvují okolní ostrovy. Z nich jsou těmi nejvyhledávanějšími Palea Kameni a Nea Kameni. Na nich se ještě v současnosti nachází malé, ale stále činné vulkány. U břehů Nea Kameni dokonce pořád ještě vyvěrá do vody síra. Často výletní lodě směřují i na ostrůvek Thirasie.

Architektura

Thera je charakteristická svou architekturou. Domy se tu totiž již odpradávna staví s bílými zdmi a modrými dveřmi, okny a střechou. To dodává ostrovu jeho osobité kouzlo. Každý, kdo již některé z ostrovních letovisek navštívil, určitě potvrdí, že Santorini je romantická dovolená sama o sobě.