Dovolená na Santorini (Theře)

Obecné informace od Santorini (Theře)

Romantické Santorini, na kterém je strávená dovolená snem mnoha turistů z celé Evropy i zámoří, leží v Egejském moři a je současně nejjižnějším ostrovem kykladského souostroví. Málokdo ale ví, že oficiální název je Thera (v překladu divoký), neboť daleko častěji je ostrov nazýván právě Santorini pod tímto názvem jej zná i více lidí. Pod názvem Thera se skrývá též hlavní město celého ostrova. Santorini se sice může pyšnit mimo jiné svým vlastním letištěm, ovšem je ale daleko lepší na něj připlout na lodi a mít tak možnost vychutnat si jeho působivou krásu včetně siluety kráteru.

santorini

Thera vznikla silnou vulkanickou činností a tento fakt se značně podepsal na jejím povrchu. Spolu s okolními ostrovy Nea Kameni, Palea Kameni, Thirasía a Aspronisi tvoří velký sopečný kráter, který zatopila mořská voda po výbuchu sopky někdy kolem roku 1.500 před Kristem. Byl to jeden z nejsilnějších sopečných výbuchů v historii lidstva. Ani výbuch známé sopky Krakatoa nedosahoval takové intenzity jako výbuch, který dal vzniknout tomuto ostrovu. Na Theře se tak nachází obří zatopený megakráter a největší počet turistů sem směřuje na dovolenou právě proto, aby do tohoto monstrózního přírodního útvaru mohli nakouknout.

Proč na dovolenou na Theru

Santorini láká k prožití letní dovolené na břehu křišťálově čistého moře svou ojedinělou krásu návštěvníky z celého světa. Již při příjezdu lodí každého upoutá okolí ostrova s kráterem a pozůstatky po sopečné činnosti v podobě šedočerné lávy. Již z dálky jde jasně vidět bílá pemza a červenohnědý nerost tufu, který pokrývá celý povrch Thery. Povrch ostrova je z pochopitelných důvodů kamenitý a celkem hornatý. Nejvyšší vrchol ostrova nese název Profitis Elias a je vysoký 567 metrů. Hned za ním leží vrcholek Mavro Vuno s výškou 311 m.n.m.

santorini-panorama

Co se týče dopravy po ostrově, tak na Santorini funguje velmi dobře a kolem ostrova jezdí pravidelně autobus. Nezajíždí však do malých vesniček a na malé, ne tolik navštěvované pláže. Proto pokud se některý z turistů chystá o dovolené poznat celý ostrov, je určitě lepší pronajmout si auto, malý motocykl nebo čtyřkolku. Půjčoven se tu naštěstí nalézá hned několik.

Na celém ostrově jsou díky vyvřelinám a tudíž půdě bohaté na živiny velmi vhodné podmínky pro zemědělství. Daří se zde vinné révě a to i vzhledem ke skutečnosti, že Thera je velmi suchá, protože se na ní nenachází žádná spodní voda. Tím pádem tu chybí i zdroj pitné vody a musí se dovážet tankery. Od turistů na dovolené se očekává, že jsou s tímto faktem seznámeni a budou s vodou šetřit stejně tak jako místní obyvatelé.

Na labužníky na dovolené na Theře čekají zdejší opravdu znamenité pokrmy, které připravují místní restaurace a taverny. Každý by měl alespoň ochutnat zdejší vína, která se tu pěstují více jak tři tisíce let a mají ojedinělou chuť, ovlivněnou místním mikroklimatem. V blízkosti střediska Kamari je vystavena i expozice Muzea vína, které má na ostrově dlouhou historii.

Koupání a daší aktivity na Santorini

V hlavní sezoně jsou na ostrově velmi příjemné podmínky ke strávení letní dovolené, která je na Santorini velice pohodová a málokdo odjíždí nespokojen. Teplota vzduchu a moře se drží od dubna do října již na vysokých teplotách a spadne tu jen skutečně minimum srážek.

santorini-vecer

Tak, jako celý povrch ostrova, jsou i pláže zbarveny lávou do různých odstínů. Nachází se tady pláže s pískem bílým, červeným a syté barvy sahají až po odstíny černé. Podle barvy jsou pláže na Santorini i velmi často pojmenované. Je tady možné během dovolené natrefit například na pláže White Beach nebo Red Beach.

Mezi nejoblíbenější pláže patří Monolithos s šedým pískem, Períssy s černými oblázky, Kolombo, Agios Georgios a Kalamari s tmavým pískem. V hlavní sezoně jsou ale celkem zaplněné turisty. Hodně návštěvníků připlouvá na Santorini na jednodenní výlety z okolních ostrovů a právě tito turisté často zaplní ty nejkrásnější pláže.

santorini-krater

Santorini se pyšní bohatou nabídkou výletů. Nejčastěji se navštěvují okolní ostrovy jako je Palea Kameni a Nea Kameni, kde se neustále nachází činné vulkány, a u břehů Nea Kameni dokonce pořád ještě vyvěrá do vody síra. Často výletní lodě směřují i na ostrůvek Thirasie.

Thera je charakteristická svou architekturou, neboť domy se tu staví vždy s bílými zdmi a modrými dveřmi, okny a střechou. To jí dodává jeho osobité kouzlo. Santorini je totiž romantická dovolená sama o sobě.