Rhodos je rájem pro dovolenou

Ostrov Rhodos je jedním z více než třech tisíců ostrovů, obklopujících řecké pobřeží. Nalézají se jak v Jónském moři západně od Řecka, tak také v moři Egejském, které se nalézá na východě a tvoří hranici mezi Řeckem a Tureckem. Obydlených ostrovů, patřící k Řecku, je jen necelých 170 a v pořadí čtvrtým největším z nich co do rozlohy je právě Rhodos. Většími ostrovy jsou už pouze Kréta, Evia (nebo též Euboia) a Lesbos. Od severu k jihu měří Rhodos necelých 80 kilometrů a na šířku má kilometrů 40.

Rozkládá se ve východní části Egejského moře, ve vzdálenosti jen asi 20 kilometrů od turecké pevniny. Je součástí souostroví Dodekanés, které bývá do češtiny překládáno jako Dvanáctiostroví. Celé souostroví Dodekanés náleží k jižní části souostroví Sporady. Tato poloha zaručuje ostrovu Rhodos jedinečné podnebí, ideální pro prožití příjemné dovolené u moře.

Rhodos patří k vůbec nejoblíbenějším místům v celém Středomoří. Zejména během hlavní turistické sezóny tady převládá stálé slunečné počasí a déšť se tu vyskytuje od začátku jara až do konce podzimu skutečně jen sporadicky. Východní část ostrova Rhodos, orientovaná směrem k Turecku, zažívá v létě teploty i přes 40 stupňů Celsia, kdežto na západním pobřeží bývá o více než 10 stupňů chladněji. Turisté, kteří hůře snášejí velká horka, by tak měli zamířit na svou dovolenou na Rhodu do jeho západní části. Teplota mořské vody v okolí ostrova se stabilně pohybuje kolem 25 stupňů Celsia a koupat se tady dá až do pozdního podzimu.

Ostrov Rhodos, podobně jako celá řada dalších ostrovů Egejského moře, by se dal charakterizovat jako hornatý. Překrásné pláže podél pobřeží ostře kontrastují s pohořím, které se zvedá směrem do vnitrozemí. Nejvyšším vrcholem ostrova Rhodos je hora Ataviros, která se šplhá do výšky 1215 metrů nad mořskou hladinu. Hory na ostrově tak způsobují unikátní klimatické podmínky, kdy v úrodných nížinách u pobřeží je krajina zcela jiná než v horách ve vnitrozemí.

Turisté, kteří na své dovolené chtějí poznat nejenom bezprostřední okolí svého letoviska v blízkosti moře, ale rádi se vydají za poznáním i do vnitrozemí ostrova Rhodos, se tady mohou setkat jak s tropickými palmami a kaktusy podél pobřeží, tak i se zakrslými borovicemi výše v horách. Typickou dřevinou pro celý Rhodos, kterou budou potkávat turisté na dovolené na ostrově téměř na každém kroku, je olivovník.

Ideální pro poznávání vnitrozemí ostrova Rodos je zapůjčení malého motocyklu nebo automobilu, s nímž se turisté nemusejí vázat na zdejší hromadnou dopravu a budou se moci vydat kam jen budou chtít. Navíc zdejší doprava necestuje do všech zajímavých míst a tak je auto či motocykl rozhodně nejlepší volbou.

Většina turistů však na Rhodos míří kvůli moři a zdejším plážím. Milovníci plážového lenošení a odpočinku si tady přijdou na své v celé řadě přímořských letovisek, která jsou pro takový typ dovolené jako stvořená. Větší či menší pláže, na nichž se s šuměním rozbíhají vlnky příjemně prosátého moře, čekají na své návštěvníky.

Turisté tady mohou trávit čas u vody jak na dobře vybavených pláži, kde je možné zapůjčit si kupříkladu plážová lehátka a slunečníky a nechybí možnost rychlého občerstvení či použití toalet nebo sprch se sladkou vodou, tak také na zastrčených plážích v malých zálivech, kde si budou moci romantické duše užívat celý den soukromí a dokonalé samoty.

Západní pobřeží Rhodu je charakteristické svým větrným počasím a proto se do této části ostrova často sjíždějí na dovolenou milovníci windsurfingu, kitesurfingu a dalších způsobů plachtění, podobně jako vyznavači šnorchlování a přístrojového potápění. Moře tady totiž klesá do hlubin poměrně ostře a strmě a proto je tato oblast pro poznávání podmořského života ideální.

Východ je naopak charakteristickým svým klidnějším mořem, které z místních plážích klesá do hloubky jen pozvolna, a tak je tady dovolená skvělým způsobem, jak prožít čas volna a odpočinku pro rodiče, co se rozhodli vzít sebou na Rhodos i své malé děti, stejně jako pro méně zdatné plavce. Na východní pobřeží také nejčastěji míří milovníci plážového odpočinku a lenošení na lehátkách pod slunečníky.

Skvělé možnosti koupání však nejsou jediným důvodem, proč turisté jezdí na řecký ostrov Rhodos na dovolenou. Jen málokomu by nic neříkalo slovní spojení Rhodský kolos a antických památek z doby před Římskou říší se po celém ostrově nacházejí desítky. Je pravda, že do současnosti se dochovaly v různém stavu, ovšem zájemci o starověkou historii a kulturu budou mít na Rhodu určitě co objevovat.

Oblast ostrova Rhodos je známá též svou vynikající kuchyní. Ta vychází z velké části z typické středomořské (a mimochodem velmi zdravé) gastronomie, ovšem je navíc kombinována s orientálními vlivy díky blízkosti k Turecku. Návštěvníci ostrova Rhodos budou mít možnost ochutnat tyto zdejší lahodné pokrmy v několika desítkách tradičních taveren, roztroušených po celém ostrově. A pochutnat si na pokrmu z mořských plodů či čerstvě ulovené ryby na terase restaurace s výhledem na přilehlé moře patří k nejhezčím zážitkům z dovolené na ostrově.

Všechny výše zmiňované důvody lákají zejména během léta na ostrov desítky tisíc návštěvníků z celé Evropy a není se tak co divit, že Rhodos patří k vůbec nejoblíbenějším destinacím v rámci celého Středomoří.