Rhodos je rájem pro dovolenou

Čtvrtý největší ostrov

Ostrov Rhodos je jedním z více než třech tisíců ostrovů, obklopujících řecké pobřeží. Nalézají se jak v Jónském moři západně od Řecka, tak také v moři Egejském. Egejské moře se nalézá na východě od řecké pevniny a tvoří hranici mezi Řeckem a Tureckem. Obydlených ostrovů, patřící k Řecku, je jen necelých 170. V pořadí čtvrtým největším z nich co do rozlohy je právě Rhodos. Většími ostrovy jsou už pouze Kréta, Evia (nebo též Euboia) a Lesbos. Od severu k jihu měří Rhodos necelých 80 kilometrů a na šířku má kilometrů 40.

Dodekanés

Rhodos se rozkládá ve východní části Egejského moře, ve vzdálenosti jen asi 20 kilometrů od turecké pevniny. Je součástí souostroví Dodekanés, které bývá do češtiny překládáno jako Dvanáctiostroví. Celé souostroví Dodekanés náleží k jižní části souostroví Sporady. Tato poloha zaručuje ostrovu Rhodos jedinečné podnebí, ideální k prožití příjemné dovolené u moře.

Atraktivní destinace

Rhodos patří k vůbec nejoblíbenějším místům v celém Středomoří. Zejména během hlavní turistické sezóny tady převládá stálé slunečné počasí. Deště se tu vyskytují od začátku jara až do konce podzimu skutečně jen sporadicky. Východní část ostrova Rhodos, orientovaná směrem k Turecku, zažívá v létě teploty i přes 40 stupňů Celsia. Naopak na západním pobřeží bývá o více než 10 stupňů chladněji. Turisté, kteří hůře snášejí velká horka, by tak měli zamířit na svou dovolenou na Rhodu do jeho západní části. Teplota mořské vody v okolí ostrova se stabilně pohybuje kolem 25 stupňů Celsia. Koupat se tady dá až do pozdního podzimu.

Hory

Ostrov Rhodos, podobně jako celá řada dalších ostrovů Egejského moře, by se dal charakterizovat jako hornatý. Překrásné pláže podél pobřeží ostře kontrastují s pohořím, které se zvedá směrem do vnitrozemí. Nejvyšším vrcholem ostrova Rhodos je hora Ataviros. Ta se šplhá do výšky 1.215 metrů nad mořskou hladinu. Hory na ostrově tak způsobují unikátní klimatické podmínky. V úrodných nížinách u pobřeží ostrova Rhodos je krajina zcela jiná než v horách ve vnitrozemí.

Příroda Rhodu

Turisté, kteří na své dovolené chtějí poznat nejenom bezprostřední okolí svého letoviska v blízkosti moře, ale rádi se vydají za poznáním i do vnitrozemí ostrova Rhodos, se tady mohou setkat jak s tropickými palmami a kaktusy podél pobřeží, tak i se zakrslými borovicemi výše v horách. Typickou dřevinou pro celý Rhodos, kterou budou potkávat turisté na dovolené na ostrově téměř na každém kroku, je olivovník.

Doprava

Ideální k poznávání vnitrozemí ostrova Rodos je zapůjčení malého motocyklu nebo automobilu. S nimi se turisté nemusejí vázat na zdejší hromadnou dopravu a budou se moci vydat kam jen budou chtít. Navíc zdejší veřejná doprava nezajíždí do všech zajímavých míst na Rhodu. A tak je auto či motocykl rozhodně nejlepší volbou.

Pláže

Většina turistů však na Rhodos míří kvůli moři a zdejším plážím. Milovníci plážového lenošení a odpočinku si tady přijdou na své v celé řadě přímořských letovisek. Rhodská prázdninová střediska jsou pro takový typ dovolené jako stvořená. Větší či menší pláže, na nichž se s šuměním rozbíhají vlnky příjemně prohřátého moře, čekají na své návštěvníky.

Pestrý výběr

Turisté tady mohou trávit čas u vody na dobře vybavených pláži, kde je možné zapůjčit si kupříkladu plážová lehátka a slunečníky a nechybí možnost rychlého občerstvení či použití toalet nebo sprch se sladkou vodou. Koupat se ale dá i na zastrčených plážích v malých zálivech, kde si budou moci romantické duše užívat celý den soukromí a dokonalé samoty.

Západ ostrova

Západní pobřeží Rhodu je charakteristické svým větrným počasím. Proto se do této části ostrova Rhodos často sjíždějí na dovolenou milovníci windsurfingu, kitesurfingu a dalších způsobů plachtění. Region je atraktivní i pro vyznavače šnorchlování a přístrojového potápění. Moře tady totiž klesá do hlubin poměrně ostře a strmě. Z tohoto důvodu je tato oblast k poznávání podmořského života ideální.

Východní část

Východ je naopak charakteristickým svým klidnějším mořem. To z místních plážích klesá do hloubky jen pozvolna. Proto je tady dovolená skvělým způsobem, jak prožít čas volna a odpočinku, pro rodiče, co se rozhodli vzít sebou na Rhodos i své malé děti. Líbit se tu určitě bude i méně zdatným plavcům. Na východní pobřeží také nejčastěji míří milovníci plážového odpočinku a lenošení na lehátkách pod slunečníky.

Památky

Skvělé možnosti koupání však nejsou jediným důvodem, proč turisté jezdí na řecký ostrov Rhodos na dovolenou. Jen málokomu by nic neříkalo slovní spojení Rhodský kolos a dalších antických památek. Pamětihodností z doby před Římskou říší se po celém ostrově nacházejí desítky. Je pravdou, že do současnosti se dochovaly v různém stavu. Zájemci o starověkou historii a kulturu budou mít na Rhodu určitě co objevovat.

Gastronomie

Oblast ostrova Rhodos je známá též svou vynikající kuchyní. Ta vychází z velké části z typické středomořské (a mimochodem velmi zdravé) gastronomie. Je však navíc kombinována s orientálními vlivy díky blízkosti k Turecku. Návštěvníci ostrova Rhodos budou mít možnost ochutnat tyto zdejší lahodné pokrmy v několika desítkách tradičních taveren. Taverny jsou roztroušeny po celém ostrově. Pochutnat si na pokrmu z mořských plodů či čerstvě ulovené ryby na terase restaurace s výhledem na přilehlé moře patří k nejhezčím zážitkům z dovolené na ostrově.

Všechny výše zmiňované důvody lákají zejména během léta na ostrov desítky tisíc návštěvníků z celé Evropy. A tak se není co divit, že Rhodos patří k vůbec nejoblíbenějším destinacím pro dovolenou u moře v rámci celého Středomoří.