Tipy ostrova Zakynthos

Proč je řecký ostrov Zakynthos takřka na každém seznamu?

Hellas, vítejte na Jónském ostrově Zakynthos. Tento ostrovní ráj na západním pobřeží Řecka se v posledních letech stal jedním z nejpopulárnějších ostrovů v celém Řecku. A není to jen kvůli slavné pašerácké zátoce s rezivějícím vrakem lodi. Ostrov Zakynthos ukrývá i spoustu dalších zajímavých míst, která stojí za návštěvu.

Jak již bylo řečeno výše, ostrov Zakynthos je k nalezení na západě Řecka. Je nejjižnějším ze skupiny Jónských ostrovů, kam patří mimo jiné i třeba populární Korfu nebo Kefalonia. Pobřeží ostrova Zakynthos charakterizují strmé útesy a svěží zeleň. Nechybí samozřejmě ani krásné zátoky s křišťálově čistou vodou Jónského moře. V případě, že svou příští dovolenou plánujete strávit právě na ostrově Zakynthos, neměli byste si nechat ujít návštěvu následujících míst.

Nejkrásnější pláže Zakynthu

Mezi současnými turisty je již dlouhou dobu všeobecně známo, že Zakynthos je skutečným rájem pro všechny milovníky slunce a pláží. Nejlepším způsobem, jak celý ostrov blíže prozkoumat, je pronajmout si auto nebo skútr. S těmito dopravními prostředky je možné se rychle a snadno dostali na všechna zajímavá místa na ostrově.

Nejznámější pláž ostrova Zakynthos

Nejznámější pláží Zakynthu, kterou také turisté navštěvují nejčastěji, je pláž Navagio. Tato pláž je známá i pod názvem Zátoka pašeráků čí Pašerácká zátoka. Je obklopena vysokými a strmými útesy a přístupná je pouze z moře. V zátoce je k nalezení jeden ze symbolu ostrova. Jde o vrak pašerácké lodi, která se zde potopila v 80. letech minulého století. Za tu dobu se vrak stal velmi oblíbeným fotografický motivem.

Spousty turistů sem každý den přijíždějí na palubách výletních lodí, aby si mohli v Pašerácké zátoce zaplavat v tyrkysově modrém moři a také si prohlédnout si slavný vrak. Právě v této zátoce již vznikly tisíce prázdninových fotek, které je možné najít na nejrůznějších sociálních sítích. S vypůjčeným autem můžete dojet na vyhlášenou vyhlídkovou plošinu nad zálivem, odkud je na vrak i pláž krásný výhled. Ještě působivější výhledy se vám naskytnou z pahorku vpravo od vyhlídkové plošiny. Cesta vzhůru je nenáročná a trvá pouhých pár minut.

Pláž Kalamaki

Pláž Navagio je bezpochyby krásná a pohled na ni je bezpochyby oku lahodící. K dlouhodobějšímu pobytu u moře se ovšem příliš nehodí. Jednou z pláží, kde se dá na ostrově Zakynthos hodiny lenošit a odpočívat, je pláž Kalamaki. Tato písečná pláž doslova zve k dlouhému opalování a odpočinku. Řada typických řeckých taveren v okolí vám navíc zajistí vše, co je ke strávení příjemného dne na pláži potřeba.

Nenechte se překvapit dřevěnými a kovovými rámy, které se tu nacházejí po celé pláži. Důvodem, proč se zde tyto konstrukce nacházejí, je hnízdění želv. Želvy jsou tímto způsobem chráněny. S trochou štěstí zde můžete spatřit, jak roztomilé želvy vylézají z moře.

Zátoka Limnionas

Krásnou zátoku, jako stvořenou ke koupání, najdete též na západním pobřeží ostrova. Je situována v zátoce Limnionas Bay. A i když se nejedná o klasickou pláž, tyrkysové vody tu lákají ke šnorchlování a relaxaci. Do průzračně čisté vody se tu dá vstoupit přes skály na okraji zátoky. Další možností je pak vstup do vody z malého mola. Protože je tato zátoka trochu skrytá před zraky většiny turistů, nemusíte se bát, že zde bude hlava na hlavě.

Turistické středisko Laganas

Pokud hledáte živé a rušné pláže, kde se stále něco děje, nebo se chystáte po opalování vrhnout do víru nočního života, pak je pro vás letovisko Laganas a zdejší Laganas Beach tím správným místem. Poměrně mladí a večírky milující lidé se každý den dobře baví v mnoha zdejších plážových barech. V Laganasu si totiž mohou dokonale užít svou dovolenou přesně podle svých představ. Kromě tance si tu může každý vypít nějaký ten osvěžující koktejl. Doporučit se dá kupříkladu taverna Tasos přímo na pláži.

Pláž Xygia

Poměrně neobvyklou pláž na ostrově Zakynthos najdete na severovýchodě ostrova. Voda na pláži Xygia Sulphur Beach je místními považována za léčivou, neboť v ní jsou rozpuštěné sirné sloučeniny. Zdroj síry se nachází v nedaleké jeskyni. Pláž je poměrně malá a nejlépe se na ní dostanete vypůjčeným autem.

Dafni Beach

Další zajímavá pláž ostrova Zakynthos se nachází v jeho jihovýchodní části, na poloostrově Vasilikos. Pláž Dafni je situována v přírodní rezervaci, neboť ji v létě hojně využívají ke svému hnízdění želvy. Pláž Dafni je přístupná pouze po úzké cestě. Proto bývá i uprostřed hlavní turistické sezóny poloprázdná. Z této malebné pláže, jako stvořené k odpočinku, je možno zajít na osvěžující drink do některé z malých taveren. Třeba do taverny Dafni nedaleko pláže.

Další zajímavosti Zakynthu

Je zřejmé, že kromě různých pláží jsou na na ostrově Zakynthos k vidění i další zajímavé věci. Zlatým hřebem dovolené na ostrově Zakynthos jsou pro mnohé turisty mořské želvy. Ty můžete potkat všude na ostrově. Na mnoha zdejších pláží se nalézají jejich hnízdiště. Milovníci mořských živočichů si tu mohou například též zarezervovat výlet lodí s proskleným dnem. Díky ní se dají tato nádherná zvířata pozorovat v jejich přirozeném prostředí. V některých případech si s nimi můžete dokonce zaplavat.

Marathonissi

Ostrůvek Marathonisi, nazývaný někdy též Želví ostrov, taktéž stojí za návštěvu. Je situován v zálivu Laganas u jihovýchodního pobřeží ostrova Zakynthos. Marathonisi je sice soukromým majetkem, ale i tak je možné jej navštívit. Ideální je vzít si s sebou na výlet výbavu na šnorchlování, protože malé zátoky podél ostrova jsou ideální k podmořským výletům.

Limni Keri

Byla by škoda nevydat se během dovolené na ostrově Zakynthos alespoň na krátký výlet do městečka Limni Keri. To se rozkládá na jihozápadě ostrova. Když už budete v Limni, určitě se vydejte ke zdejšímu majáku. Byla by škoda nezažít dechberoucí panoramatický výhled, který jeho ochoz poskytuje.

A když už jste v Keri, můžete se rovnou vypravit na prohlídku zdejší stejnojmenné jeskyně. Skalní útvary a jeskyně se nejlépe pozorují z lodí, které si tady můžete pronajmout. Nebo si zarezervujte prohlídku s průvodcem. Výletní lodě většinou alespoň na chvíli zakotví v blízkosti jeskyní a umožní turistům si ve zdejší průzračné vodě zaplavat nebo zašnorchlovat. Mimochodem lodní výlet je rozhodně skvělým způsobem, jak poznat Zakynthos i z jiné perspektivy.

Agios Sostis

Jedním z míst, kam je možno si udělat pěší výlet, je návštěva ostrůvku Agios Sostis. Ten je mezi turisty spíše znám jako Cameo. Malý ostrov, který byl ještě před několika desítkami let spojen s pevninou, než ho definitivně oddělilo zemětřesení, je snadno dostupný po úzké lávce. Tento idylický kus pevniny zve své návštěvníky k pobytu v Cameo Island Club, kde si můžete vychutnat drink s parádním výhledem na Zakynthos. A v noci se z Camea stává skutečný párty ostrov.