Dovolená na Kefalonii

Největší Jónský ostrov

Ostrov Kefalonia, jenž patří k Jónskému souostroví u západního pobřeží Řecka, můžeme někomu při pohledu z výšky připomínat skákající žábu. Spolu s Kefalonií patří do Jónských ostrovů ještě populární turistické destinace Zakynthos a Korfu a pak také Lefkada a další menší ostrovy. Co do velikosti patří ostrovu Kefalonia mezi ostrovy, náležejícími k Řecku, šesté místo v pořadí. Celkem žije na Kefalonii trvale asi 40.000 ostrovanů. V průběhu léta, kdy je Kefalonie oblíbeným cílem turistů ze všech koutů světa coby destinace pro dovolenou, však počet osob na ostrově rapidně vzrůstá. Kefalonia si získala pověst kusu země, plného barev a vůní. O kráse ostrova psal již anglický romantický básník George Gordon Byron a současný turisté musejí dát tomuto literátovi za pravdu. Kefalonia je skutečně jedinečným a bezesporu překrásným ostrovem.

Původ jména

Své jméno údajně získala Kefalonia po antickém hrdinovi Kefalovi. Další teorie vzniku názvu ostrova hovoří o tom, že Kefalonia získala svůj název podle řeckého slova kefali. Toto slovo v překladu totiž znamená hlavní nebo centrální. Tento ostrov skutečně byl již v minulosti důležitým centrem západního pobřeží Řecka a Jónských ostrovů. Co do velikosti je totiž Kefalonia západně od Řecka ostrovem největším. A tak toto pojmenování dává smysl.

Dostatek vláhy

Turisté, kteří již někdy strávili na Kefalonii nějaký čas, se vesměs shodují v tom, že jde o velice pestrý ostrov. Průzračně čisté moře a romantické pláže, ukryté v malebných mořských zátokách, tady ostře kontrastují s vysokými horami, porostlými bujnou vegetací. Podobně jako ostatní Jónské ostrovy, ani Kefalonia netrpí nedostatkem srážek. Během zimního období tu naprší dostatek vody, která je následně přírodou a obyvatelstvem spotřebovávána v průběhu léta. Tyto vhodné klimatické podmínky, spousta hodin slunečního svitu a dostatek vláhy, svědčí zemědělství. Vyhlášená je Kefalonie pěstováním kupříkladu vinné révy. Z ní se na ostrově lisuje známé víno Robola, které je oceňováno po celém světě. Milovníci přírody si pak určitě Kefalonii zamilují na jaře. Tou dobou prakticky celý ostrov rozkvétá pod záplavou pestrobarevných květů nejrůznějších tvarů a vůní.

Pláže

Většina turistů cestuje na Kefalonii kvůli zdejším plážím a křišťálově čistému moři. Velkou výhodou kefalských pláží je skutečnost, že zatím nejsou tak intenzivně turisticky využívané, jako třeba na nedalekém Korfu či ostrově Zakynthos. O Kefalonii se říká, že je dokonalým kompromisem mezi rušnými a dobře vybavenými prázdninovými letovisky v oblasti Středozemního moře a mezi místy, kde je možno prožít klidnou a příjemnou dovolenou stranou veškeré civilizace. Zejména v blízkosti těch nejznámějších letovisek na ostrově Kefalonia se mohou turisté koupat na plážích, jimž nechybí nic z obvyklé turistické vybavenosti. Zapůjčit se tu dají lehátka a slunečníky a k dispozici jsou třeba i sprchy se sladkou vodou nebo toalety. Stejně tak je ale možné na Kefalonii najít pláže, kde se budou turisté koupat buď úplně sami, nebo jenom s několika málo dalšími jedinci. Za takovými plážemi je ovšem třeba cestovat dále od turistických středisek a center.

Skala

Asi nejznámější pláž na ostrově Kefalonia se nachází na jeho nejjižnějším výběžku, nedaleko letoviska Skala. Od hlavního města Argostoli leží Skala ve vzdálenosti necelých 40 kilometrů. Turisté, kteří tráví svou dovolenou jinde než v jižní části Kefalonie, by se měli na tuto pláž zajet alespoň podívat na krátký výlet. Pláž Skala se táhne v délce necelých třech kilometrů z jihu na sever a její povrch tvoří hrubší písek, smísený s hladkými malými oblázky. Jemná zrnka písku zde chybí. Proto je voda v moři u Skaly až neuvěřitelně čistá. O tom, že je pláž letoviska Skala skutečně prvotřídní, svědčí též ocenění Modrou vlajkou Evropské unie. Čistota moře v této části Kefalonie doslova vybízí ke šnorchlování či přístrojovému potápění. Návštěvníci této pláže mají k dispozici i lehátka a slunečníky a mohou se věnovat i nejrůznějším vodním sportům.

Myrtos Beach

V zálivu Myrtos na východním pobřeží ostrova Kefalonia se nachází další ze známých pláži s identickým názvem Myrtos. Tato překrásná pláž s bílým pískem si získala oblibu zejména mezi fotografy a lovci unikátních záběrů. Z pohledu návštěvníků pláže je její velkou výhodou skutečnost, že v blízkosti nestojí žádný hotel ani není v provozu jiné ubytovací zařízení. Na pláž Myrtos se musejí turisté přepravovat buď zapůjčenými auty, na skútrech anebo po mořské hladině. Z tohoto důvodu není tato pláž ani uprostřed hlavní sezóny nijak přeplněná a je tady možné zažít příjemné koupání. V jižní části pláže zve k objevování jeskyně Myrtos. A asi nejhezčí výhled na celou pláž a přilehlé moře je z vyhlídky na skále vysoko nad myrtoskou jeskyní.

Lepeda a Xi

Přímo proti hlavnímu městu ostrova Kefalonia Argostoli leží pláž Lepeda. Ta je dobře turisticky vybavená a kromě lehátek a slunečníků tady mohou její návštěvníci využívat třeba sprchy či mají možnost zajít do některé ze zdejších taveren na něco dobrého k jídlu. Výhled na hlavní město Argostoli, jehož domky jsou vyskládány v protějším svahu ve vzdálenosti asi 2 kilometrů východně dodává pláži jedinečný charakter. Jen necelé 4 kilometry západně od pláže Lepeda leží vesnička Xi a její pláž. Ta je charakteristická svým načervenalým zbarvením. Místní říkají, že tento písek má léčivé účinky. Povrch pláže v Xi se svažuje do moře jen pozvolna. Z tohoto důvodu je pláž Xi vhodná ke koupání malých dětí a méně zdatných plavců. Ve vzdálenosti necelých třech kilometrů od pláže je v moři malý ostrůvek, na nějž je z pláže Xi krásný výhled. Ani na pláži v Xi nechybí možnost vypůjčit si lehátka a slunečníky. Aktivní jedinci se tu navíc mohou věnovat některému z vodních nebo plážových sportů v nabídce.

Hory na ostrově

Jak již bylo popsáno dříve, je ostrov Kefalonia je poměrně hornatý. Nejvyšším vrcholem na Kefalonii je hora Mega Soros. Ta je součástí pohoří Aenos, jež je současně chráněným národním parkem. Vrchol hory Mega Soros leží v nadmořské výšce nad 1.628 metrů a hora je nejvyšší ze všech vrcholů Jónského souostroví. Kdysi tady údajně stával chrám boha Dia, avšak častá zemětřesení tuto stavbu zničila. I v současnosti je však možné si z vrcholu Mega Soros užívat nádherné výhledy nejen na samotný ostrov Kefalonia, ale i na přilehlé moře a dokonce sousední ostrovy.

Jeskyně

Turisté, kteří tráví svou dovolenou na ostrově Kefalonia a mají zájem poznat z něho o něco více než jen svůj hotel, pláž a bezprostřední okolí, se často vydávají na výlety do zdejších jeskyní. Nejoblíbenější jeskyní na Kefalonii je bezpochyby Dračí jeskyně (Drogarati cave). Ta leží ve vnitrozemí asi 3 kilometrů jižně od přístavu Simi. Interiér Dračí jeskyně je bohatě zdoben spoustou krápníků. Příhodné akustické podmínky předurčují jeskyni k tomu, aby se tady občas konaly dokonce i hudební koncerty. Dalším oblíbeným výletním místem jsou jeskyně a jezero Melissani. Do těchto jeskyní, částečně zatopených mořskou vodou, se mohou turisté vydat s průvodcem na loďkách. Projížďka ve zdejším podzemí patří bezpochyby k nejhezčím zážitkům z ostrova Kefalonia.

Vodní mlýny

V souvislosti s jeskyněmi pod ostrovem Kefalonia je třeba ještě zmínit vodní mlýny Katavothres. Tato lokalita leží asi 2 kilometry severně od centra Argostoli. Proslavila se tím, že zde byly postaveny vodní mořské mlýny. Ty byly poháněny proudy mořské vody, jež se hnala skrze skály na pobřeží a mizela kdesi v podzemí. Dlouhou dobu se nevědělo, kam vlastně voda odtéká. Až teprve v šedesátých letech minulého století se díky obarvení této vody zjistilo, že voda putuje v podzemí Kefalonie do vzdálenosti více než 20 kilometrů. A po této pouti se nakonec vlévá do jezera Karavomilos i už zmíněného jezera Melissani.

Argostoli

Hlavním městem Kefalonie je přístav Argostoli. Turisté, co se do tohoto malebného městečka vypraví, by určitě neměli vynechat návštěvu zdejšího přístavu. Zajímavá je bezesporu i návštěva náměstí Plateia Valina nebo mostu De Bosset. Ten spojuje v délce více než půl kilometru Argostoli s protilehlým přístavem Drapano. Obecně vzato je však Argostoli poměrně novým a moderním městem. Většinu historických budov totiž zničilo mohutné zemětřesení, které ostrov Kefalonia postihlo v roce 1953.

Památky

Ačkoliv leží Kefalonia v seismicky aktivní oblasti a spousta budov a historických památek byla buď kompletně zničena, nebo částečně poškozena mnoha zemětřeseními, která v minulosti ostrov postihla, stále je tady možné najít památky, které určitě stojí za vidění. Kefalonia byla osídlena již několik desítek tisíc let před naším letopočtem a důkazy o tom jsou roztroušeny po celém ostrově. Milovníci historie určitě nevynechají možnost navštívit zdejší kláštery, kostely či ruiny hradů a nejrůznějších obranných opevnění.