Ostrov Samos jako místo pro dovolenou

Čím láká Samos

Když přijde řeč na takzvané zelené řecké ostrovy, které nejsou tolik vyprahlé a díky dostatku vody se na nich daří nejrůznějším rostlinám a stromům, určitě je třeba zmínit ostrov Samos. Nevelký ostrůvek v Egejském moři, jehož rozloha dosahuje i s okolními ostrůvky necelých 500 km čtverečních, se nachází jen asi 2 kilometry od tureckého pobřeží a pro strávení své dovolené si ho volí stále více turistů nejen z České republiky. Charakteristickým znakem ostrova jsou skutečně horká léta, během kterých se rtuť teploměru nezřídkakdy šplhá přes 35 stupňů Celsia.

samos-pobrezi

Turisté přilétají nebo připlouvají na Samos na dovolenou vedle zdejších úžasných pláží především kvůli jeho zajímavé a jedinečné přírodě. Jen málokterý řecký ostrov má tak rozmanité vnitrozemí jako pobřeží. V úrodné krajině se daří celé řadě zemědělských plodin včetně vinné révy, ze které se na ostrově vyrábějí opravdu osobitá vína a likéry. Mezi ta známější patří Samos Nectar či víno Samina a dovolená na Samosu bez jejich ochutnání je, jak se říká, poloviční.

Místní obyvatelé se tu neustále drží starých tradic a tak zde nevymizely ani takové činnosti, ke kterým se řadí například tradiční tkalcovství, ruční výroba keramiky či hrnčířství. Veškeré výrobky jsou zdobeny pestrými barvami a velmi osobitým designem. Není se tedy co divit, že keramika patří mezi hlavní suvenýry, které si návštěvníci vozí z dovolené z ostrova Samos domů.

Pláže a koupání na Samu

ostrov-samos

Samos se pyšní opravdu krásnými plážemi, které mají na svém povrchu velmi jemný a na dotek příjemný písek. Přímo u rušného centra Samosu, stejnojmenného hlavního města, se nacházejí hned 3 pláže Lemonakia, Tsabou a Tsamodou. Zvláště u těchto pláží by měli návštěvníci ostrova zbystřit, neboť nejen ostrované, u kterých je tento názor zcela pochopitelný, je považují za nejkrásnější v celém Řecku. Dovolená strávená na Samosu v blízkosti hlavního města tak může nabýt ještě další rozměr, neboť Řecko je všeobecně známé pro své úchvatné a jedinečné pláže.

Proslulost těchto pláží a s tím spojená velká obsazenost ovšem někdy bývá též jejich největší nevýhodou. Stejně, jak je tomu na většině pláží v Řecku, tak i na Samosu je použití plážových lehátek a slunečníků za poplatek. Ten se za 2 lehátka pohybuje kolem pěti EUR.

Památky na Samu

Mezi hlavní historické památky na ostrově Samos náleží například lokalita Heraion, kde se nachází rozsáhlé antické vykopávky. Byla by škoda toto místo během dovolené na Samosu nenavštívit, neboť i turisté s minimálním zájmem o historii zde budou mít co poznávat a objevovat. Zdejší chrám byl zasvěcen bohyni Héře a k vidění tu je obětní oltář, řecké lázně a opravený antický sloup. Dále stojí za shlédnutí třeba Eupalinův tunel, který projektoval samotný Pythagoras. V malebném letovisku Kokkari se zase nachází krásná oblázková pláž a říká se, že Kokkari patří k vůbec nejkrásnějším městům na ostrově.

Gastronomie Samu

Stejně jako v celém Řecku, i na Samosu si ostrované potrpí na zdejší taverny. Dlouhé hodování je pro ně velmi důležité a již dlouhá staletí patří k nejdůležitějším tradicím. Turističtí průvodci doporučují návštěvníkům ostrova zkusit si během dovolené udělat čas také na chutné ostrovní jídlo, chvíli v taverně posedět a vychutnat si místní speciality podobně jak to dělají usedlíci. V ceně jídla je ve většině případů zahrnut už i malý předkrm a malá pozornost po jídle v podobě ovoce.

samos-plaz

Ale výstavní pláže a četné historické památky nejsou jediným důvodem, proč na ostrov směřují na dovolenou každým rokem tisíce turistů z celého světa. Na Samos se jezdí také kvůli krásné a bohaté přírodě. Návštěvníci ostrova zde mohou uprostřed zeleně strávit příjemný čas dovolené a zpět domů se pak vrací odpočati a plni nové energie.