Ostrov Samos jako místo pro dovolenou

Opravdové léto

Když přijde řeč na takzvané zelené řecké ostrovy, které nejsou tolik vyprahlé a díky dostatku vody se na nich daří nejrůznějším rostlinám a stromům, určitě je třeba zmínit ostrov Samos. Samos je vcelku nevelký ostrůvek v Egejském moři, jehož rozloha dosahuje spolu s menšími okolními ostrůvky necelých 500 kilometrů čtverečních. Podobně jako třeba známé řecké ostrovy Rhodos, Lesbos či Kos, i Samos je k nalezení ve východní části Egejského moře. Rozkládá se jen asi 2 kilometry od tureckého pobřeží. Ke strávení své letní dovolené u moře si jej volí stále více turistů. A to nejen z České republiky. Charakteristickým znakem ostrova jsou skutečně horká léta. V období hlavních školních prázdnin se tady rtuť teploměru nezřídkakdy přes den šplhá nad hodnotu 35 stupňů Celsia.

samos-pobrezi

Rozmanitý ostrov

Turisté přilétají (nebo připlouvají) na Samos na dovolenou v první řadě kvůli zdejším úžasným plážím. Velkým lákadlem je ale i jeho bezpochyby zajímavá a jedinečná příroda. Jen málokterý řecký ostrov má tak rozmanité vnitrozemí podobně jako své pobřeží. V úrodné krajině na Samu se daří celé řadě zemědělských plodin. A to včetně vinné révy. Z jejích hroznů pak ostrované vyrábějí opravdu osobitá vína a likéry. Mezi ta známější patří Samos Nectar či víno Samina. Říká se, že dovolená na ostrově Samos bez ochutnání místních vín je dovolenou poloviční.

Živé tradice

Obyvatelé ostrova Samos se i v současnosti stále drží svých starých tradic. Tak se se tu mohou návštěvníci Samu setkat s činnostmi, které už jinde v Řecku dávno vymizely. Na ostrově jsou stále živé takové činnosti, k nimž se řadí například tradiční tkalcovství, ruční výroba keramiky či hrnčířství. Veškeré výrobky, pocházející z dílen na ostrově Samos, jsou obvykle zdobeny pestrými barvami a velmi osobitým designem. Není se tedy vůbec co divit, že třeba ručně vyráběná a zdobená keramika patří mezi hlavní suvenýry, které si návštěvníci vozí z dovolené na ostrově Samos domů.

ostrov-samos

Pláže a koupání na Samu

Je třeba říci, že Samos se pyšní skutečně krásnými plážemi. Ty mají povrch tvořen nejčastěji velmi jemným a na dotek velice příjemným pískem. Přímo u rušného centra Samou, stejnojmenného hlavního města, se nacházejí hned 3 pláže, kde se dá příjemně vykoupat. Jde o pláže Lemonakia, Tsabou a Tsamodou. Zvláště u těchto pláží by měli návštěvníci ostrova zbystřit! Nejen samotní ostrované, u kterých je tento názor zcela pochopitelný, je považují za jedny z nejkrásnějších pláží v celém Řecku. Dovolená, strávená na ostrově Samos v blízkosti jeho hlavního města, tak může získat ještě další rozměr. Řecko je všeobecně známé pro své úchvatné a jedinečné pláže. A pokud se o některé z řeckých pláží říká, že patří k nejhezčím v zemi, pak určitě stojí alespoň za krátkou návštěvu.

Daň za popularitu

Proslulost a popularita konkrétních pláží, a to nejen na ostrově Samos, jde však často ruku v ruce s turistickou exponovaností. Značný turistický ruch a často i silná obsazenost někdy bývá současně největší nevýhodou těch nejvyhlášenějších míst. Podobně jako je tomu na většině pláží v Řecku, i na Samou je použití plážových lehátek a slunečníků za poplatek. Ten se za 2 lehátka pohybuje kolem pěti EUR. Některé hotely však nabízejí svým hostům možnost využívat na pláži hotelová lehátka a slunečníky zdarma.

Památky na Samu

Mezi hlavní historické památky na ostrově Samos se rozhodně řadí lokalita Heraion. Na poměrně malém území se tady nacházejí rozsáhlé antické vykopávky. Byla by škoda toto bezpochyby zajímavé a atraktivní místo během dovolené na Samou nenavštívit alespoň v rámci nějakého kratšího výletu za poznáním ostrova. I turisté s naprosto minimálním zájmem o historii zde budou mít co poznávat a objevovat. Zdejší chrám byl zasvěcen bohyni Héře. K vidění je tu třeba obětní oltář, řecké lázně nebo opravený antický sloup. Dále stojí za shlédnutí třeba Eupalinův tunel. Ten projektoval samotný Pythagoras. V malebném letovisku Kokkari se zase nachází krásná oblázková pláž. Říká se, že Kokkari patří k vůbec nejromantičtějším městům na celém ostrově.

Gastronomie Samu

Stejně jako v celém Řecku, i na ostrově Samos si místní obyvatelé potrpí na své tradiční taverny. Dlouhé hodování je pro ně historicky velmi důležité. Již dlouhá staletí patří stolování k nejdůležitějším tradicím na Samu. Turističtí průvodci doporučují návštěvníkům ostrova zkusit si během dovolené udělat čas i na chutné ostrovní jídlo. Chvíli posedět v taverně, vychutnat si místní speciality podobně a nechat se vtáhnout poklidnou atmosférou ostrova tak, jak to již celé věky dělají usedlíci. V ceně jídla je ve většině případů zahrnut i malý předkrm. V tavernách je též zvykem dávat hostům malou pozornost po jídle v podobě ovoce.

samos-plaz

Relaxace a odpočinek

Ale výstavní pláže a četné historické památky nejsou jediným důvodem, proč na ostrov směřují na dovolenou každým rokem tisíce turistů z celého světa. Na Samos se jezdí také kvůli krásné a bohaté přírodě. Návštěvníci ostrova zde mohou uprostřed zeleně strávit příjemný čas dovolené. A zpět do svých domovů se pak vrací odpočati a plni nové energie.