Dovolená na ostrově Andros

Proč na Andros?

Řecký Andros má vše, co by správný řecký ostrov mít měl. Krásné a průzračně čisté moře s úchvatnými plážemi, malebné zastrčené horské vesničky, kde má člověk pocit, jako by se tady zastavil čas, údolí plná květin a křišťálově čistých horských pramenů, starobylé hlavní město s úzkými uličkami a prostornými náměstími, kde hned u sebe stojí nádherné paláce s městskými domy a samozřejmě také příjemně teplé a slunečné podnebí, kvůli kterému se na právě na taková místa, jakým je Andros, jezdí. Dovolená na Androsu tak má všechny předpoklady k tomu být dovolenou v Řecku tak, jak má být.

andros-chora

Břehy Androsu jsou omývány vodami Egejského moře a v horkém létě je ostrov ochlazován větrem zvaným meltemi, takže dovolená tady neznamená trávení času na pláži pod slunečníkem nebo v klimatizovaném pokoji hotelu. Patří do souostroví Kyklady a je jeho druhým největším ostrovem. Rozloha Androsu je téměř 400 kilometrů čtverečních, ale co na ostrov láká na dovolenou nejvíce turistů z celého světa je jeho více než 100 kilometrů dlouhé pobřeží.

Charakteristika Andru

Andros je poměrně hornatý a nejvyšší hora se šplhá do výšky přes jeden kilometr nad mořskou hladinu. Návštěvníci ostrova tady mohou v čase své zasloužené dovolené a odpočinku obdivovat nejen krásné pláže se sněhobílým pískem, ale také maličké vesničky ukryté v horách ve vnitrozemí, rybářské osady u moře, starověké stavby postavené v egejském stylu, ale i neoklasicistní paláce s kykladskými oblouky. Na Androsu na každého dýchne starodávná vznešenost, která vyzařuje jak ze zdejších domů, tak i ze samotných ostrovanů. Vše vytváří rafinovaně harmonický celek, jež turistům, kteří se rozhodli na Androsu strávit svou dovolenou, nabízí konejšivý klid, nekonečnou pohodu a romantiku.

andros-majak

V minulosti proslul Andros chovem bource morušového, který po mnoho let zajišťoval obyvatelům ostrova bohatství a prosperitu. Kvalita androského hedvábí byla vyhlášená a androské bohatství se projevilo i ve zdejší kultuře. Ostrovní filozofická škola byla známá a vyučovali zde věhlasní učenci. V té době se ostrov stal také námořní velmocí a s mořeplavbou je Andros spojen dodnes. V hlavním městě ostrova Choře totiž funguje námořní akademie, kde se vyučil snad téměř každý řecký lodní kapitán.

Na rozdíl od ostatních ostrovů v kykladském souostroví je Andros bohatý na vodní prameny a zeleň. V jeho četných údolích se dobře daří olivovníkům, borovicím a též nejrůznějším ovocným stromům. Ve vesničce Apika vyvěrá známý minerální pramen Sariza, jehož voda se velmi osvědčila při léčbě ledvinových potíží a tak do těchto míst míří na dovolenou turisté s těmito obtížemi.

andros-pevnost

Milovníci historie, tajemna a dějin Řecka se o dovolené na Androsu také nebudou nudit. Je totiž domovem celé řady tichých a velmi často jen obtížně dostupných klášterů, jejichž kamenné zdi ukrývají bohatství v podobě unikátních byzantských ikon, vyřezávaných oltářů, náboženských relikvií a tisíců starých knih.

Koupání a pláže ostrova Andros

Většina turistů ale na Andros přijíždí na dovolenou kvůli slunci, plážím, opalování a koupání se v čistém a teplém moři. Na ostrově je bez jediné celá stovka pláží. K těm spíše divokým plážím a obtížně přístupným plážím, na kterých najdou jejich návštěvníci klid a soukromí, patří kupříkladu pláž Limanaki s malým kostelíčkem, pláže Vlyhada a Kaminaki a pak i pláž Pirgos, která je pojmenována podle benátské věže, stojící na skále nad mořem.

V severozápadní části ostrova se vedle mnoha dalších nachází také pláž Zorkos, která je skvělým místem pro šnorchlování, potápění a další vodní sporty. Tu volí ke strávení své dovolené na Androsu především aktivní jedinci a sportovci. U východního pobřeží se pak nachází pláž Vitali s hrubým písečným až oblázkovým povrchem. Na jižní straně ostrova pak turisté často volí pláž Gridas Pidima, ke které se váže zajímavá stará legenda.

andros-plaz

Kdo se rozhodne pro strávení dovolené na Adrosu, určitě by neměl během svého pobytu vynechat návštěvu jeho hlavního města Chory. Chora je skutečnou perlou ostrova Andros a právem je na ni pyšné celé Řecko. Město bylo vybudováno na mysu mezi dvěma plážemi, u jehož výběžku se nachází malý ostrůvek se zbytky benátského hradu. Stavby ve městě jsou směsicí kykladské a neoklasicistní architektury. Nechybí zde samozřejmě ani obchody a obchůdky, restaurace, taverny a kavárny.