Pláže řeckého ostrova Zakynthos

Kam za koupáním?

Nejpopulárnější pláže ostrova Zakynthos se nacházejí v Kolpos Laganas, tedy zálivu Laganas. Záliv Lganas je největším a turisticky nejoblíbenějším místem pro koupání a odpočinek u moře. Je k nalezení na jihovýchodě ostrova Zakynthos a na šířku měří více než 10 kilometrů.

Pláž Marathia

Pláž u mysu Marathia leží v blízkosti letoviska Limini Keri. K nalezení je v nejzápadnější části zálivu Laganas, nedaleko zdejšího mořského parku. Směrem vpravo po stoupající silnici se před návštěvníky otevře úchvatný pohled na celý Zakynthos. Silnice, vedoucí k pláži, je ve slušném stavu. Snadno se po ní dá jet jak autem, tak i na motorce nebo třeba na kole. Cesta navíc vede k dalším malým plážím, které nejsou ani v nejvyšší sezóně nijak přeplněné.

zakynthos-pisecna-plaz

Oblázkový povrch

Povrch pláží v této části ostrova Zakynthos tvoří nejčastěji malé hladké oblázky. Moře je tu čisté a se spoustou ryb a dalších mořských živočichů. V blízkosti pláže je i několik stánků s rychlým občerstvení. V případě, že u vody někomu vyhládne, tak už není třeba se vracet na jídlo zpět do Limini Keri. Na největší ze zdejších pláží je možné si za poplatek zapůjčit slunečníky a lehátka. K dispozici je tu i vodní taxi na nedaleký ostrůvek Marathonissi.

Limni Keri

Přímo v letovisku Limni Keri se nachází malá, ale hezká pláž. Ta se táhne podél zdejší pobřežní promenády s restauracemi a obchody. Povrch je sice kamenitý, avšak moře tady má písčité dno. Lze se odtud snadno dostat na ostrůvek Marathonissi nebo třeba podniknout výlet do jeskyní u mysu Marathia. Pro náročnější tu je možnost vypůjčení motorového člunu. S motorovým člunem se pak otevírají takřka nepřeberné možnosti poznat ostrov Zakynthos i z mořské hladiny.

zakynthos-plaz-alykes

Kaminia

Malá pláž Kaminia je pokryta bílými oblázky. Nachází se na východním pobřeží ostrova Zakynthos nedaleko osady Xirokastelo. Moře tu není nijak hluboké a voda je krásně průzračná. Jedinou vadou na kráse této pláže je poněkud obtížný přístup do vody. Z pevniny k moři totiž vedou trochu nepohodlné schůdky. Tato pláž je ovšem ideálním místem, kde se dá na Zakynthu strávit u moře nějaký čas téměř o samotě.

Porto Koukla

Porto Koukla je jakýmsi písečným výběžkem do moře zhruba uprostřed zálivu Laganas. Ze zdejších útesů je nádherný výhled od ostrova Marathonissi až po Agios Sostis. Pláž je rozdělena na 2 části. První část je volně přístupná pláž, která zasahuje až k malému ostrohu. Její povrch je tvořen jemným pískem. Za ním se pak rozprostírá druhá část pláže, která je písčito – oblázková.

zakynthos-plaz-dafni

Agios Sostis a další pláže

Agios Sostis, nebo též Cameo, je malý ostrůvek přímo proti přístavu Laganas. S pevninou ostrova Zakynthos je spojen dřevěným mostem a často bývá osvětlen i v noci. Původně bylo Cameo spojeno s ostrovem pruhem země, ale zemětřesení v minulosti tenhle ostrůvek oddělilo od Zakynthu. Nyní je Agios Sostis hojně navštěvován spousty turisty. Přes den jde o překrásné místo, kde je možné se opalovat a plavat ve společnosti mnoha druhů ryb. V noci se však ostrov mění v jednu velkou diskotéku. V tu dobu se tu ovšem platí vstupné. V blízkosti ostrůvku Cameo, na opačné straně než leží přístav, je další písečná pláž. Je sice dlouhá, avšak úzká. Je turisticky dobře vybavená a jsou na ní k dispozici plážová lehátka a slunečníky.

zakynthos-plaz-slunecniky

Pláž Laganas

Nejmladší a pro turisty také nejlépe vybavená pláž ostrova Zakynthos nese jméno Laganas. Vzhledem k tomu, že se táhne v délce několika kilometrů, je fakticky propojena i s další dlouhou pláží v Kalamaki. Obě mají dobrou vybavenost a dají se zde vypůjčit plážová lehátka a slunečníky. Pochopitelně nechybí ani taverny, restaurace, stánky s rychlým občerstvením a různé snack bary. Spolu s plážemi u obcí Tsilivi a Alykes je tato pláž velmi oblíbeným místem setkávání všech milovníků nočního života.

Další zábava

Vzhledem ke skutečnosti, na pláži Laganas je poměrně rušno již od května a poslední turisté se tu koupou ještě v říjnu, tu byla vybudována dobrá turistická a rekreační infrastruktura. Pláž byla doplněná hřištěm na volejbal a sportovištěmi pro další sporty. Mořská voda je tady ve srovnání s ostatními místy na ostrově Zakynthos co do chemického složení o něco méně kvalitní. Bývá ale velmi teplá a průzračně čistá. A výhodou pro neplavce či malé děti je fakt, že i desítky metrů od břehu je tu stále mělko.

Pláž Kalamaki

Povrch pláže Kalamaki ve východní polovině zálivu Laganas tvoří jemný písek. V první části, v blízkosti hotelů, je většinou hodně lidí. Proto se určitě vyplatí vynaložit trochu energie a přesunout se na konec pláže. Tady pobřeží klesá strmě do moře. V této části je mořská voda velmi čistá a příjemně prohřátá. A navíc tu nikdy nebývá moc lidí.

Želvy

V době kladení vajec želv však bývá pláž Kalamaki uzavřena. V tomto období je vítanou alternativou pláž Laganas, která leží opačným směrem. Prakticky jde o 2 pláže na jednom dlouhém úseku písku. Výhodou je, že tahle pláž se nachází uprostřed mezi dvěma turistickými centry a bývá obvykle prázdná.

Dafni

Pláž Dafni patří bezpochyby k těm nejkrásnějším plážím na celém ostrově Zakynthos. Je k nalezení asi 7 kilometrů východně od pláže Kalamaki. Nevyasfaltovaná cesta vede až k pláži, ovšem pravidelně tu bývá více želv než rekreantů. Mořská voda je tady vůbec nejteplejší na celém Zakynthu. V letních měsících se její teplota pohybuje kolem 30°C.

zakynthos-zante

Ochrana pláže

Jelikož je pláž chráněná, jsou zde zakázány veškeré sportovní aktivity. Zato se tu ale nalézá pár velmi příjemných rodinných taveren. Na obou koncích pláže jsou skaliska a přímo proti pláži leží malý ostrůvek Pelouzo. Vzhledem k tomu, že je mořský park kvůli želvám Caretta Caretta chráněn zákonem, nesmí se pláž od května do října turisticky využívat. Kvůli ochraně želv je v Dafni také zakázán provoz soukromých vozidel. K dopravě na pláž lze ale využít zdejší mikrobusy.