Pláže řeckého ostrova Zakynthos

Kam na Zakynthu?

Nejpopulárnější pláže ostrova Zakynthos se nacházejí v Kolpos Lagana, největším a turisticky nejoblíbenějším zálivu na jihovýchodě ostrova, který má na šířku více než 10 kilometrů.

Pláž Marathia

Pláž u mysu Marathia v blízkosti Limini Keri v nejzápadnější části zálivu se nachází nedaleko zdejšího mořského parku. Směrem vpravo po stoupající silnici se před návštěvníky otevře úchvatný pohled na celý Zakynthos. Silnice je ve slušném stavu a snadno se po ní dá jet jak autem, tak i na motorce nebo třeba na kole. Cesta vede k malým plážím, které nejsou ani v nejvyšší sezóně nijak přeplněné.

zakynthos-pisecna-plaz

Povrch pláží v těchto místech Zakynthosu tvoří nejčastěji malé hladké oblázky. Moře je tu čisté a se spoustou ryb. V blízkosti pláže je i několik občerstvení, takže není třeba se vracet zpět do Limini Keri. Na největší ze zdejších pláží je možné si za poplatek zapůjčit slunečníky a lehátka a je tu také k dispozici taxi na nedaleký ostrov Marathonissi.

Limni Keri

Přímo v Limni Keri se nachází malá, ale hezká pláž, táhnoucí se podél pobřežní promenády s restauracemi a obchody. Povrch je sice kamenitý, avšak moře tady má písčité dno. Lze se odtud snadno dostat na ostrůvek Marathonissi nebo podniknout výlet do jeskyní u mysu Marathia. Pro náročnější tu je možnost vypůjčení motorového člunu a možnosti poznat Zakynthos z mořské hladiny.

zakynthos-plaz-alykes

Malá pláž Kaminia je pokryta bílými oblázky. Moře tu není nijak hluboké a voda je krásně průzračná. Jedinou vadou na kráse této pláže je poněkud obtížný přístup do vody, k moři totiž vedou trochu nepohodlné schůdky. Tato pláž je ovšem ideálním místem, kde se dá na Zakynthosu strávit nějaký čas téměř o samotě.

Porto Koukla je jakýmsi písečným výběžkem do moře a je odtud nádherný výhled od ostrova Marathonissi až po Agios Sostis. Pláž je rozdělena na 2 části. První část je volná pláž, která zasahuje až k malému ostrohu. Za ním se pak rozprostírá druhá část pláže, která je písčito-oblázková.

zakynthos-plaz-dafni

Agios Sostis a další pláže

Agios Sostis je malý ostrůvek přímo proti přístavu Lagana nedaleko ostrova Zakynthos. S pevninou je spojen dřevěným mostem a bývá osvětlen i v noci. Zemětřesení v minulosti tenhle ostrůvek oddělilo od Zakynthosu a nyní je hojně navštěvovaný mnoha turisty. Přes den jde o překrásné místo, kde je možné se opalovat a plavat ve společnosti mnoha druhů ryb. V noci se však ostrov mění v jednu velkou diskotéku, kde se ovšem platí vstupné. V blízkosti ostrůvku, ale ne na straně přístavu, je další písečná pláž. Je sice dlouhá, avšak úzká a jsou na ni k dispozici plážová lehátka a slunečníky.

zakynthos-plaz-slunecniky

Nejmladší a pro turisty také nejlépe vybavená pláž ostrova Zakynthos nese jméno Laganas. Vzhledem k tomu, že se táhne v délce několika kilometrů, je spojena i s další dlouhou pláží v Kalamaki. Dají se zde vypůjčit plážová lehátka a slunečníky a jsou tu také restaurace a snack bary. Spolu s plážemi v místech Tsilivi a Alykes je zdejší pláž velmi oblíbeným místem setkávání všech milovníků nočního života.

Vzhledem ke skutečnosti, tady je obvykle poměrně plno od května do října, tu byla vybudována slušná rekreační infrastruktura, doplněná hřištěm na volejbal a další sporty. Mořská voda je tady ve srovnání s ostatními místy na ostrově o něco méně kvalitní, ale bývá velmi teplá, křišťálově čistá, a desítky metrů od břehu je tu stále mělko.

Pláž Kalamaki

Povrch pláže Kalamaki tvoří jemný písek. V první části, v blízkosti hotelů, je většinou hodně lidí, a proto se určitě vyplatí vynaložit trochu energie a přesunout se na konec pláže, kde pobřeží klesá strmě do moře. V této části je mořská voda velmi čistá a příjemně prohřátá a navíc tu nikdy nebývá moc lidí.

V době kladení vajec želv však bývá uzavřena. V tomto období je vítanou alternativou pláž Lagana, která leží opačným směrem. Prakticky jde o 2 pláže na jednom dlouhém úseku písku. Výhodou je, že tahle pláž se nachází uprostřed mezi dvěma turistickými centry a bývá obvykle prázdná.

Dafni

Pláž Dafni patří bezpochyby k těm nejkrásnějším plážím na celém Zakynthosu. Nevyasfaltovaná cesta vede až k pláži, ovšem pravidelně tu bývá více želv než rekreantů. Mořská voda je tady vůbec nejteplejší v letních měsících se její teplota pohybuje kolem 30°C.

zakynthos-zante

Jelikož je pláž chráněná, jsou zde zakázány veškeré sportovní aktivity. Zato se tu ale nalézá pár velmi příjemných rodinných taveren. Na obou koncích pláže jsou skaliska a přímo proti pláži leží malý ostrůvek Pelouzo. Vzhledem k tomu, že je mořský park kvůli želvám Caretta Caretta chráněn zákonem, nesmí se pláž od května do října turisticky využívat. Kvůli ochraně želv je v Dafni také zakázán provoz soukromých vozidel. K dopravě na pláž lze ale využít zdejší mikrobusy.