Lesbos jako místo pro dovolenou

Ostrov básnířky Sapfó

Ostrov Lesbos, nebo také někdy Lesvos, vešel ve známost již v historii jako ostrov básnířky Sapfó. Je totiž a místem, kde se ráda nechala inspirovat svými múzami. V současnosti je známý jako skvělé místo pro dovolenou na ostrovech v Egejském moři. Co do velikosti je Lesbos třetím největším ostrovem Řecka, hned po populární Krétě a Evii.

lesbos-faneromeni

Rozmanitý kraj

Znalci ostrova Lesbos říkají, že se tady dají na jednom ostrově objevit hned čtyři jeho tváře. V jižní části se nachází bujná a sytě zelená příroda. Západ zase připomíná měsíční krajinu díky stopám po dřívější vulkanické činnosti. Východní cíp ostrova je moderní a průmyslový. A konečně ve vnitrozemí Lesbu našlo svůj ráj více než 130 druhů ptáků.

Pro turistiku atraktivní

Ostrov Lesbos je ideální destinací na dovolenou u moře. Podobně jako třeba o několik stovek kilometrů jižněji ležící Kréta. Turisté sem nejčastěji přijíždí v létě kvůli jeho plážím a průzračně čistému moři. Cestuje se sem ale také před nebo až po hlavní turistické sezoně. Tou dobou se tu návštěvníci Lesbu věnují pěším túrám po horách ve vnitrozemí nebo se vydávají za poznáváním ostrovních památek.

lesbos-vatera

Hlavní město Mytilene

Historii ostrova Lesbos je možné nejlépe poznat v jeho hlavním městě. To se jmenuje Mytilene a trvale v něm žije asi 30 tisíc obyvatel. Město Mytilene je čilé, poměrně rušné a především během hlavní sezóny dovolených ani v noci neusíná. Turisté, kteří se na své dovolené rádi baví i po setmění, se zde budou moci věnovat své oblíbené zábavě hned v několika nočních podnicích.

Památky

K nejzajímavějším památkám hlavního města patří mohutná pevnost. Ta tu byla vybudována v 19. století. Zájemci o historii tady mohou navštívit i zdejší muzeum. To má ve svých expozicích bohaté archeologické nálezy z ostrova Lesbos. Nejstarší exponáty jsou datovány až do dávné doby neolitu nebo do doby románské.

lesbos-petra

Pláže

Lesbos však mezi turisty nejvíce proslavily jeho pláže. Celková délka pobřeží ostrova se blíží hodnotě téměř 400 kilometrů. Je tedy celkem pochopitelné, že na se tak dlouhém a členitém pobřeží bude nacházet celá řada krásných pláží. Dovolená u moře tak na Lesbu určitě nebude nudná. Koho totiž omrzí pobyt na některé z místních pláží, může se vydat na průzkum dalších míst ke koupání do jiné části ostrova.

Koupání pro každého

Podobně jako na jiných řeckých ostrovech, i tady má každá z pláží svá specifika a přednosti. Turisté se na ostrově Lesbos mohou koupat jak na rušných turistických pláží s veškerým vybavením v podobě toalet, sprch a půjčoven náčiní pro nejrůznější vodní sporty, tak také na klidných přírodních plážích. Na nich si budou moci užívat klidu a soukromí.

lesbos-oblazkova-plaz

Mytilene

Přímo v hlavním městě ostrova Lesbos Mytilene se nachází hezká pláž. Ta patří z pohledu turistiky k nejvybavenějším na celém ostrově. Nechybí tady převlékací kabinky, bary, sprchy se sladkou vodou a mnoho příležitostí k vodním sportům. Během letních měsíců jde o velmi často navštěvovanou pláž nejenom turisty, ale ty místními obyvateli. Jediným negativem této pláže je asi skutečnost, že přístup na ni je zpoplatněn.

Petra

Vyhledávanou pláží je i hezká písečná pláž se možností zapůjčení lehátek a slunečníků v Petře. Pláž Petra je k nalezení na severozápadním pobřeží Lesbu. Turisté tady mají možnost použít například i sprchy se sladkou vodou. Velmi vítanou je i možnost posedět v některé z restaurací a kaváren. Ty se nacházejí na přilehlé pobřežní promenádě.

lesbos-more-plomari

Molyvos

K často navštěvovaným letoviskům na ostrově Lesbos patří i městečko Molyvos. Přímo v něm mají turisté k dispozici oblázkovou pláž. I na pláži u Molyvu mají její návštěvníci možnost využít převlékací kabiny a sprchy. Samozřejmě nechybí slunečníky a lehátka. Vzhledem k pozvolnému vstupu do moře a povětšinou klidné hladině je tato pláž vyhledávaná i rodinami s dětmi. Pro mladé rodiče je ostatně dovolená na ostrovech v Řecku dlouhodobě atraktivní.

Anaxos

Další zajímavé a hezké pláže se nacházejí například v letovisku Anaxos nebo Skala Kalloni. V Anaxu mohou turisté zajít přímo z pláže do přilehlých restaurací a kaváren na něco dobrého k jídlu. Široká písečná pláž v letovisku Skala Kalloni. Obec je situována na severním pobřeží ostrova Lesbos u rozlehlého zálivu Kallonis. Pláž je vhodná pro koupání malých dětí. I proto tu často bývá trávena hlavní dovolená rodiči se svými ratolestmi.