Lesbos jako místo pro dovolenou

Stručné informace o Lesbu

Ostrov Lesbos, nebo také někdy Lesvos, vešel ve známost již v historii jako ostrov básnířky Sapfó a místem, kde se ráda nechala inspirovat svými múzami. V současnosti je známý jako skvělé místo pro dovolenou na ostrovech v Egejském moři. Co do velikosti je Lesbos třetím největším ostrovem Řecka hned po populární Krétě a Evii.

lesbos-faneromeni

Znalci ostrova Lesbos říkají, že se tady dají na jednom ostrově objevit hned čtyři jeho tváře. V jižní části se nachází bujná a sytě zelená příroda, západ zase připomíná měsíční krajinu díky stopám po dřívější vulkanické činnosti. Východní cíp ostrova je moderní a průmyslový a konečně ve vnitrozemí Lesbosu našlo svůj ráj více než 130 druhů ptáků.

Dovolená na ostrově Lesbos

Ostrov Lesbos je ideální destinací na dovolenou u moře podobně jako o několik set kilometrů jižněji ležící Kréta. Turisté sem nejčastěji přijíždí v létě kvůli jeho plážím a průzračně čistému moři, ale také před nebo až po hlavní turistické sezoně, kdy se zde věnují pěším túrám po horách ve vnitrozemí nebo se vydávají za poznáváním ostrovních památek.

lesbos-vatera

Historii ostrova je možné nejlépe poznat v jeho hlavním městě. To se jmenuje Mytilene a trvale v něm žije asi 30 tisíc obyvatel. Město Mytilene je čilé, poměrně rušné a především během hlavní sezóny dovolených ani v noci neusíná. Turisté, kteří se na své dovolené rádi baví i po setmění, se zde budou moci věnovat své oblíbené zábavě hned v několika nočních podnicích.

Kam na Lesbu?

K nejzajímavějším památkám hlavního města patří mohutná pevnost, která tu byla vybudována v 19. století a zájemci o historii tady mohou navštívit i zdejší muzeum. To má ve svých expozicích bohaté archeologické nálezy z ostrova, jež jsou datovány až do dávné doby neolitu nebo do doby románské.

Pláže ostrova Lesbos

lesbos-petra

Ostrov Lesbos však mezi turisty nejvíce proslavily jeho pláže. Celková délka pobřeží ostrova se blíží hodnotě téměř 400 kilometrů a je celkem pochopitelné, že na tak dlouhém a členitém pobřeží se bude nacházet celá řada pláží. Dovolená u moře tak na Lesbosu určitě nebude nudná, neboť pokud někoho omrzí pobyt na některé z místních pláží, může se vydat na průzkum dalších míst ke koupání do jiné části ostrova.

Podobně jako na jiných řeckých ostrovech i tady má každá z pláží svá specifika a přednosti. Turisté se na Lesbosu mohou koupat jak na rušných turistických pláží s veškerým vybavením v podobě toalet, sprch a půjčoven náčiní pro nejrůznější vodní sporty, tak také na klidných přírodních plážích, kde si budou moci užívat klidu a soukromí.

lesbos-oblazkova-plaz

Přímo v hlavním městě Mytilene se nachází pláž, která patří z pohledu turistiky k nejvybavenějším na celém ostrově. Nechybí tady převlékací kabinky, bary, sprchy se sladkou vodou a mnoho příležitostí k vodním sportům. Během letních měsíců jde o velmi často navštěvovanou pláž nejenom turisty, ale ty místními obyvateli. Jediným negativem této pláže je, že přístup na ni je zpoplatněn.

Vyhledávanou pláží je i hezká písečná pláž se možností zapůjčení lehátek a slunečníků v Petře na severozápadním pobřeží Lesbosu. Turisté tady mají možnost použít sprchy se sladkou vodou a velmi vítaná je i možnost posedět v některé z restaurací a kaváren, které se nacházejí na přilehlé pobřežní promenádě.

lesbos-more-plomari

K často navštěvovaným letoviskům na ostrově Lesbos patří i městečko Molyvos. Přímo v něm mají turisté k dispozici oblázkovou pláž, na které mají možnost využít převlékací kabiny a sprchy. Samozřejmě nechybí slunečníky a lehátka. Vzhledem k pozvolnému vstupu do moře a povětšinou klidné hladině je tato pláž vyhledávaná i rodinami s dětmi, pro které je dovolená na ostrovech v Řecku dlouhodobě atraktivní.

Další zajímavé a hezké pláže se nacházejí například v letovisku Anaxos nebo Skala Kalloni. V Anaxosu mohou turisté zajít přímo z pláže do přilehlých restaurací a kaváren na něco dobrého k jídlu a široká písečná pláž v letovisku Skala Kalloni, situovaném na severním pobřeží rozlehlého zálivu Kallonis, je vhodná pro děti a často tu bývá trávena hlavní rodinná dovolená.