Kalymnos je skvělé místo pro dovolenou

Kalymnos v kostce

Řecký Kalymnos se nachází v Egejském moři a patří mezi největší ostrovy řeckého souostroví Dodekanesos (Dvanáctiostroví). Má rozlohu něco přes 100 kilometrů čtverečních a leží jen asi 10 kilometrů od ostrova Kos, takže je možné se během své dovolené vypravit i na tento ostrov. Kalymnos je opředen mnoha mýty z bohaté řecké mytologie a svůj název dostal podle obra Kalymnose, který byl vhozen z výšky do moře. Dodnes jsou v obrysu ostrova vidět otisky jeho chodidel.

kalymnos-pristav

Kalymnos se může pyšnit bohatou historií (o čemž svědčí velké množství archeologických památek), nádhernými plážemi a romantickými vesničkami. Je tedy jasné, že dovolená na Kalymnosu rozhodně nemusí být o nudě a nicnedělání. Je proslulý také pěstováním mořských hub a ke strávení aktivní dovolené si ho často vybírají horolezci. Vedle příznivců lezení však na ostrov míří na dovolenou také rodiny s dětmi, milovníci relaxace a potápěči. Ti mohou v hlubokých vodách objevovat pestré mořské dno a dokonce na některých místech i potopené vraky lodí.

kalymnos-pobrezi

Jak již bylo zmíněno výše, Kalymnos leží nedaleko tureckého pobřeží, mezi ostrovy Kos a Leros. Je porostlý množstvím vegetace a má velmi skalnatý povrch. Západní pobřeží lemují romantické zátoky a pláže, na východě je pak ostrovní krajina spíše nezajímavá. Podnebí je středomořské, v létě stoupají teploty až na 30°C a déšť se tu prakticky nevyskytuje, takže dovolená tady návštěvníkům ostrova rozhodně celá neproprší, jak se někdy stává třeba v Chorvatsku.

Aktivity na Kalymnu

kalymnos-lezeni

Hlavní město nese název Pothia, ale někdy se mu říká též Kalymnos. Právě v tomto městě turisté nejvíce pocítí, že se o své dovolené na Kalymnosu v Řecku ocitli v samém srdci centra lovců mořských hub. Mořské houby se na ostrově sbírají již 500 let a pro místní obyvatele jde o hlavní zdroj obživy. Nachází se tu i mořské muzeum, kde expozice návštěvníky seznámí s tím, jak takový sběr probíhá. Na každém kroku se ve městě nachází velké množství obchůdků, který tento suvenýr vylovený z vod v okolí ostrova prodávají.

Kalymnos však láká své návštěvníky na řadu dalších míst, která rozhodně stojí během dovolené za návštěvu a bližší prozkoumání. Jmenovat lze třeba původní hlavní město Chorio, kde lze spatřit rytířský hrad a pozůstatky starobylého kostela. V Mirties a Masouri mohou všichni relaxovat na krásných plážích, nebo si zajet lodí na nedaleký ostrov Telendos.

Na Kalymnosu se nachází i několik horkých pramenů, které mají údajně léčivé účinky, takže dovolená na Kalymnosu může být vlastně i jakýmsi pobytem v lázních. Krásné romantické pláže, zátoky s teplým pískem, archeologické nálezy a historické památky však nejsou vším, na co se snaží Kalymnos své návštěvníky nalákat a pak je nechat ve své vlídné náruči strávit nezapomenutelnou dovolenou v Řecku.

kalymnos-more

Pro nadšené příznivce lezení je Telendos jasnou volbou. Je zde celkem 43 sektorů a vhodná doba ke sportu je jaro. Strmé vápencové skály lákají k prožití letní dovolené nadšence z celého světa. Milovníci vodních atrakcí mohou zase vyzkoušet windsurfing, kitesurfing nebo parasailing.