Poklidná dovolená na ostrově Chios

Chios obecně

Chios, nevelký kus země plný vůně jasmínů a pomerančovníků, již několik desetiletí láká do východní části Egejského moře během letní sezóny ke strávení dovolené turisty z celého světa. Však kdo by také nechtěl strávit svou dovolenou na ostrově plném kvetoucích tulipánů, ovocných sadů a vonících lesů.

Chios se v minulosti proslavil hlavně sběrem pryskyřice mastichy, ale doba největšího rozkvětu obchodu s touto komoditou už pominula. Co tu tedy na jeho návštěvníky čeká o dovolené dnes? V první řadě jsou to bezesporu křišťálově čisté vody Egejského moře a dlouhé písečné pláže podél jeho pobřeží. Dále pak malebné městečko Chios, které se může směle chlubit atraktivními starověkými památkami a krásnou okolní přírodou.

chios-pobrezi

Chios patří ke Kykladskému souostroví a díky své rozloze 800 km čtverečních je pátým největším řeckým ostrovem. Pro turisty, zvažující cestu na dovolenou na Chios, bude jistě příjemné zjištění, že doba letu z Prahy trvá jen necelé 3 hodiny. Také legendy, vážící se k ostrovu, jsou velice pestré. Dokonce se objevily teorie, že ostrov Chios je rodištěm Kryštofa Kolumba a básníka Homéra.

Současnost na Chiu

Nejen hlavní město, ale vlastně i celý ostrov, se za posledních pár let změnil. Naštěstí pro ty, kteří v čase dovolené vyhledávají historii a tradici a preferují původní atmosféru před masovou turistikou, se nezměnil tolik jako některé turisticky daleko intenzivněji využívané ostrovy. Chiosané se snažil nepřizpůsobovat ostrov a služby, související s turistikou, více než je nezbytně nutné. A právě proto se zde i dnes dá strávit velmi poklidná dovolená plná pohody.

chios-vez

Ráz ostrovní krajiny zásadně změnil obrovský požár, který Chios postihl v osmdesátých letech minulého století. Vzrostlé borové lesy, kdysi pokrývající značnou část ostrova, byly totálně zničeny. Krajina se sice za uplynulých několik desetiletí pomalu vrací k původnímu charakteru Chiosu a na místech zasažených požárem dnes již rostou mladé borové lesy, ovšem k původnímu stavu má stále ještě daleko.

Chios jako destinace pro dovolenou

Nejlepším obdobím pro návštěvu Chiosu jsou letní měsíce, během kterých se teploty vzduchu drží na zdejších maximech a lze si tak dovolenou u moře užít se vším, co k ní patří a především s koupáním v příjemně prohřátém moři. Hlavní sezóna trvá na ostrově Chios od května do října. Ale i mimo hlavní sezónu sem míří na dovolenou celá řada návštěvníků, kteří na ostrov přijíždějí relaxovat formou poznávání ostrova, absolvování množství výletů po okolí a samozřejmě také navštěvují místní památky.

chios-skaly

Mnohé návštěvníky Chiosu překvapí skutečnost, na kolik nejrůznějších obchodů, obchůdků, barů, taveren a kaváren narazí při procházkách uličkami hlavního města ostrova, které se jmenuje stejně jako celý ostrov. Největší městskou dominantou je pravděpodobně stará mešita Mecidige, ve níž se dnes nachází muzeum. Město se dále pyšní muzei, mezi které patří námořní, archeologické a lidové.

Koupání a pláže na Chiu

A jak vypadají pláže na Chiosu, kvůli kterým sem přilétá nebo připlouvá na dovolenou většina turistů? Podél ostrovního pobřeží se nachází skutečně pestrá nabídka pláží sahající od těch s jemným bílým pískem až po pláže oblázkové. Na některých si mohou o své dovolené turisté užívat veškerého turistického komfortu jako jsou lehátka a slunečníky, toalety, sprchy se sladkou vodou, občerstvení a další a jinde zase doplňkové služby zcela chybí. Proto by si turisté chystající se na ostrov měli již v předstihu zjistit, které pláže jim budou vyhovovat a tomu přizpůsobit i výběr místa svého ubytování.

Vzhledem k silnému větru, který vane od severu, se podél severního pobřeží vyskytují velké vlny, které nemusejí některým návštěvníkům ostrova, jako jsou třeba ne příliš zdatní plavci nebo rodiny s malými dětmi, úplně vyhovovat. Na druhou stranu je tento region naopak velmi vyhledáván sportovními nadšenci provozujícími plachtění, surfing a windsurfing, kteří tady rádi tráví dovolenou. K těmto sportům jsou jak stvořené pláže Afanis, Karfas a Mega Limnionas.

Další aktivity na ostrově Chios

Za dobré viditelnosti se dá z východního pobřeží zahlédnou pobřeží Turecka. Protože Chios leží jen asi 7 kilometrů od turecké pevniny, neí se čemu divit, že z Chiosu pravidelně vyplouvají výletní lodě a vozí návštěvníky na prohlídku Turecka. Lodí se lze vypravit také na okolní ostrůvky. Na severovýchodě se jedná o Oinouses, Pontikonisi, Passas a Vatos a na severozápadě se turisté vydávají za poznáním ostrůvků Psara, Antispara a Katonissi. Jak je vidět, nabídka výletů je opravdu pestrá a kdo nechce celou dovolenou jen ležet na pláži, rozhodně se nebude nudit.

chios-utesy

Byla by škoda během dovolené na Chiosu alespoň jednou nenavštívit některou z tradičních restaurací, připravujících místní lahodné speciality. Základem většiny pokrmů bývá zelenina a olivový olej. Pak už záleží na chuti konkrétního jedince, zda si zvolí lahůdku z čerstvé ryby nebo dá přednost pokrmu z jiného druhu masa. Nejčastěji se zde zpracovává skopové, jehněčí, kuřecí a vepřové. Samozřejmě nechybí ani klasický gyros, na který lákají stánky rychlého občerstvení po celém ostrově. Jak se říká, každá správná ryba musí plavat i v žaludku, a proto je zde jako nápoj nejčastěji podáváno místní víno.

Po ostrově se dá velmi dobře a snadno cestovat vypůjčeným osobním automobilem. Návštěvníci ostrova však ale častěji upřednostňují kolo nebo výlety po okolí podnikají po svých.