Poklidná dovolená na ostrově Chios

Provoněný ostrov

Ostrov Chios je nevelkým kusem pevniny, na němž se během léta ze všech stran line vůně jasmínů a pomerančovníků. Již několik desetiletí láká do východní části Egejského moře turisty z nejrůznějších koutů světa, aby v jeho letoviscích strávili příjemnou dovolenou u moře. Však kdo by také nechtěl prožít svůj zasloužený čas volna a odpočinku na ostrově plném kvetoucích tulipánů, ovocných sadů a vonících lesů. A právě takovou atmosféru Chios, ležící jen asi 8 kilometrů od tureckého pobřeží, svým návštěvníkům nabízí.

Masticha

Chios se v minulosti proslavil hlavně sběrem pryskyřice s názvem masticha. Doba největšího rozkvětu obchodu s touto komoditou však už dávno pominula. Co tedy čeká na návštěvníky Chiu o dovolené dnes? Na prvním místě to jsou bezesporu křišťálově čisté vody Egejského moře. A samozřejmě i dlouhé písečné pláže podél jeho pobřeží. Kdo se o dovolené zajímá i o poznání navštívené destinace, rozhodně by neměl vynechat návštěvu malebného městečka Chios. To se pyšní atraktivními a dobře zachovalými starověkými památkami a krásnou okolní přírodou.

chios-pobrezi

Pátý největší ostrov

Chios patří ke Kykladskému souostroví a díky své rozloze 800 km čtverečních je pátým největším řeckým ostrovem. Pro turisty, zvažující cestu na dovolenou právě do letovisek na Chiu, bude jistě příjemné zjištění, že let z Prahy trvá jen necelé 3 hodiny. Také legendy, vážící se k ostrovu, jsou velice zajímavé a rozmanité. Dokonce se objevily teorie, že ostrov Chios je rodištěm zámořského objevitele Kryštofa Kolumba nebo slavného antického básníka Homéra.

Současnost na Chiu

Nejen hlavní město, ale vlastně i celý ostrov, se za posledních několik desetiletí poněkud změnil. Naštěstí pro ty, kteří v čase dovolené vyhledávají historii a tradici a preferují původní atmosféru před masovou turistikou, se nezměnil tolik. A to hlavně v porovnání s některými turisticky daleko intenzivněji využívanými řeckými ostrovy jako je třeba Kréta, Rhodos nebo Korfu. Je určitě dobře, že se obyvatelé ostrova Chiosa snažil nepřizpůsobovat se příliš moderním turistickým trendů. Infrastrukturu Chiu a služby, související s turistikou, záměrně nepřizpůsobovali současné turistice více než je nezbytně nutné. A právě proto se zde i dnes dá strávit velmi poklidná dovolená plná pohody.

chios-vez

Současný vzhled určila přírodní katastrofa

Současný ráz ostrovní krajiny zásadně změnil obrovský požár. Ten Chios postihl v osmdesátých letech minulého století. Vzrostlé borovicové lesy, kdysi pokrývající značnou část ostrova, byly totálně zničeny. Krajina se sice za uplynulých několik desetiletí už zase pomalu vrací k původnímu charakteru Chiu. Na místech, zasažených požárem, dnes již rostou mladé lesy borovic. K původnímu stavu má však ostrov stále ještě daleko.

Destinace pro dovolenou

Nejlepším obdobím pro návštěvu ostrova Chios jsou rozhodně letní měsíce. Během nich se teploty vzduchu drží na zdejších maximech. Proto je tu možno užít si dovolenou u moře se vším, co k ní patří. Což je v první řadě koupání a dovádění v příjemně prohřátém moři. Hlavní sezóna trvá na ostrově Chios od května do října. Ale i mimo hlavní sezónu sem míří na dovolenou celá řada návštěvníků. Ti na ostrov přijíždějí relaxovat. A to buď formou poznávání ostrova, nebo absolvování nejrůznějších výletů po blízkém i vzdálenějším okolí. A samozřejmě také navštěvují místní historické památky.

chios-skaly

Hlavní město

Mnohé návštěvníky ostrova Chios určitě překvapí skutečnost, na kolik nejrůznějších obchodů, obchůdků, barů, taveren a kaváren narazí při procházkách uličkami hlavního města ostrova. To se jmenuje stejně jako celý ostrov. Největší městskou dominantou je pravděpodobně stará mešita Mecidige. V ní se dnes nachází muzeum. Město se pyšní i dalšími muzei, mezi něž patří třeba námořní, archeologické a lidové.

Koupání a pláže na Chiu

A jak vypadají pláže na ostrově Chios, kvůli kterým sem přilétá nebo připlouvá na dovolenou většina turistů? Podél ostrovního pobřeží se nachází skutečně rozmanitá nabídka pláží. Ta sahá od pláží s jemným bílým pískem až po pláže oblázkové. Na některých si mohou turisté o své dovolené turisté veškerého turistického komfortu jako jsou lehátka a slunečníky, toalety, sprchy se sladkou vodou, občerstvení a další. Jinde zase doplňkové služby zcela chybí, ale zase jde o romantické a od civilizace vzdálené pláže s jedinečnou atmosférou. Proto by si turisté, chystající se na Chios, měli již v předstihu zjistit, které pláže jim budou vyhovovat. A tomuto rozhodnutí by měli následně přizpůsobit i výběr místa svého ubytování.

Větrný sever

Vzhledem k silnému větru, jenž vane od severu, se podél severního pobřeží často vyskytují velké vlny. Ty nemusejí některým návštěvníkům ostrova Chios, jako jsou třeba ne příliš zdatní plavci nebo rodiny s malými dětmi, úplně vyhovovat. Na druhou stranu je tento region naopak velmi vyhledáván sportovními nadšenci. Svou dovolenou tráví rádi na severu jedinci, provozující plachtění, surfing, kiting nebo windsurfing. K těmto sportům jsou jak stvořené pláže Afanis, Karfas a Mega Limnionas.

Další aktivity

Za dobré viditelnosti se dá z východního pobřeží zahlédnou pobřeží Turecka. Protože Chios leží jen asi 7 kilometrů od turecké pevniny, není se čemu divit, že z ostrova pravidelně vyplouvají výletní lodě. Ty vozí návštěvníky Chiu na prohlídku Turecka. Lodí se lze vypravit také na okolní ostrůvky. Na severovýchodě se jedná o Oinouses, Pontikonisi, Passas a Vatos. Na severozápadě se turisté vydávají za poznáním ostrůvků Psara, Antispara a Katonissi. Jak je vidět, nabídka výletů je opravdu pestrá. Kdo tedy nechce celou dovolenou na ostrově Chios jen ležet na pláži, rozhodně se tady nebude nudit.

chios-utesy

Gastronomie ostrova

Byla by škoda během dovolené na Chiosu alespoň jednou nenavštívit některou z tradičních restaurací. Zdejší mistři kuchaři v nich hostům připravují lahodné kulinářské speciality. Základem většiny pokrmů bývá zelenina a olivový olej. Pak už záleží na chuti a preferencích konkrétního jedince. Zda si zvolí lahůdku z čerstvé ryby, nebo dá přednost pokrmu z jiného druhu masa. Nejčastěji se zde zpracovává skopové, jehněčí, kuřecí a vepřové. Samozřejmě nechybí ani klasický gyros. Na něj lákají stánky rychlého občerstvení po celém ostrově. Jak se říká, každá správná ryba musí plavat i v žaludku. A proto je zde jako nápoj k jídlu nejčastěji podáváno místní víno.

Poznávání ostrova

Po ostrově se dá velmi dobře a snadno cestovat. Kromě místní hromadné dopravy třeba vypůjčeným osobním automobilem. Návštěvníci ostrova Chios však ale častěji upřednostňují jízdní kolo. A nebo dokonce podnikají výlety po okolí po svých.